Alexandr Vondra: Impulsy Václava Moravce

18.06.2008, Rádio Impuls

Moderátor (Václav Moravec):

Lisabonská reformní smlouva, kterou koncem minulého týdne odmítli Irové v referendu, není mrtvý dokument. I tak zní vzkaz současné vládní koalice. Tady jsou slova šéfa legislativní rady vlády, lidovce Cyrila Svobody:

Záznam Cyrila Svobody:

Existuje Vídeňská úmluva o právu smluvním a ta říká, že když stát podepíše smlouvu, tak musí dokončit i její ratifikaci a má se tak chovat, jinak má stáhnout podpis. To znamená, že ti, kteří pohřbívají Lisabonskou smlouvu, by zároveň měli vyzvat premiéra, aby stáhnul podpis a to se premiér jistě, ani vláda, nechystá.

Moderátor (Václav Moravec):

Prohlásil po schůzce koalice ministr, šéf legislativní rady vlády, Cyril Svoboda z KDU-ČSL. Premiér Mirek Topolánek dodává, že by Česká republika neměla být pod tlakem, aby rychle ratifikovala Lisabonskou smlouvu. Nejen o Lisabonské reformní smlouvě, jejím dalším osudu, budoucnosti česko-amerických smluv o umístění amerického radaru v Brdech bude řeč v následujících minutách, protože pozvání k mikrofonu Rádia Impuls přijal po čase vicepremiér pro evropské záležitosti z ODS, Alexandr Vondra. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Alexandr Vondra):

Hezké odpoledne.

Moderátor (Václav Moravec):

Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky posluchačům Rádia Impuls, kteří své dotazy v průběhu dne psali a posílali formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Ptejte se dál vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry na čísle 774 999 888. Už zítra začíná vrcholná schůzka evropské sedmadvacítky, která se beze sporu bude věnovat budoucnosti Lisabonské reformní smlouvy po irském ne, které zaznělo v referendu. Dovedete odhadnout, jaký bude výsledek té schůzky?

Host (Alexandr Vondra):

Já si myslím, že žádné zásadní rozhodnutí nemůže přinést. Vyslechneme si irského premiéra a počítám, že ani on neřekne nějaké zázračné řešení té situace. Oni budou potřebovat nějaký čas na analýzu, proč to takhle dopadlo.

Moderátor (Václav Moravec):

Podle vás Irové nepřijdou s krizovým scénářem, co dál?

Host (Alexandr Vondra):

Já si myslím, že asi je příliš brzo. To referendum zase ukázalo určité odcizení mezi tím, jak vidí situaci občané na straně jedné, jak to vidí vlády v těch jednotlivých členských státech na straně druhé a na to není nějaký kouzelný proutek, kterým by se všechno dalo rychle vyřešit. Prostě evidentní je, Evropská unie bude potřebovat určitý čas, aby se s tou situací vyrovnala a našla nějaké řešení.

Moderátor (Václav Moravec):

Myslíte, že ten čas bude delší, než byl čas, když Francouzi, Holanďané odmítli tu takzvanou Euroústavu?

Host (Alexandr Vondra):

Nemusí být. Tehdy ten čas byl asi dva nebo dokonce tři roky. Myslím si, že teď ten čas může být kratší, ale bude to trvat rozhodně celý letošní rok a ještě celý, nejméně polovinu toho příštího roku.

Moderátor (Václav Moravec):

Tedy 12 měsíců, tak zatím odhadujete minimálně ten oddechový čas na Lisabonskou reformní smlouvu?

Host (Alexandr Vondra):

No ono to nebude, že se během těch 12 měsíců nic dít nebude, ale myslím si, nějaké řešení tak, aby se našlo a aby se prosadilo, tak to ten rok trvat může.

Moderátor (Václav Moravec):

O budoucnosti Lisabonské reformní smlouvy dnes jednaly strany vládní koalice. Podle premiéra Mirka Topolánka Irská republika neměla být pod tlakem, aby rychle ratifikovala Lisabonskou smlouvu. Situaci v Evropské unii po zamítnutí smlouvy v irském referendu je podle něj třeba nejprve vyhodnotit a premiér Mirek Topolánek ještě dodává:

Záznam MirkaTopolánka:

Evropská unie nicméně má stabilní smluvní základ, v jehož rámci může nyní dál fungovat. Po výsledku irského referenda probíhá v České republice vnitřní diskuse na odborné a politické úrovni. Mimo to také na žádost Senátu Parlamentu České republiky probíhá přezkum souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem před Ústavním soudem. Ratifikační proces v Parlamentu je proto přerušen a nebylo by vhodné činit na Českou republiku jakýkoliv nátlak směrem k okamžitému pokračování ratifikace.

Moderátor (Václav Moravec):

Přečetl stanovisko vládní koalice premiér Mirek Topolánek. Prezident Václav Klaus dává najevo, že pro něj je Lisabonská reformní smlouva mrtvým dokumentem. Pane vicepremiére, není problém, že Česko vlastně posílá do těch zbylých 26 zemí Evropské unie dvojznačné vzkazy?

Host (Alexandr Vondra):

Ale tak Irsko také poslalo dvojznačný vzkaz. Na jedné straně nejenom všechny vládní strany, ale dokonce i jedna z těch hlavních opozičních stran říkají ano a irský národ nebo lidé v referendu řekli ne. Čili nic nového pod sluncem. Je to komplexní, komplikovaný problém, kdy kupříkladu když se takhle komplikovaný problém předkládá lidem v hlasování referendu, aby na něj řekli ano nebo ne, tak ono to není jednoduché. Spousta lidí

Moderátor (Václav Moravec):

Počkejte, není to ale jako s radarem, protože vy říkáte, že radar je komplikovaná věc a bezpečnostní otázky je obtížné řešit v referendu, protože se veřejnost nemůže seznámit se všemu nuancemi. Není totéž u té Lisabonské reformní smlouvy?

Host (Alexandr Vondra):

Ne. Já bych řekl u toho radaru, my to odůvodňujeme tím, že jsou ve hře obranné otázky nebo bezpečnostní otázky, kde celou řadu věcí ta vláda komunikovat nemůže, protože jsou prostě utajené. To není případ Lisabonské smlouvy. Tam se jedná o plně veřejný dokument, je to prostě složitá komplexní institucionální reforma o redistribuci moci v různých dílčích otázkách a to samozřejmě

Moderátor (Václav Moravec):

Kdybych vám namítl, že takový dokument je asi velmi problematické, aby mu veřejnost rozuměla, jestliže se tím reformují smlouvy, které vznikaly desítky let, tak je to vlastně nemožné.

Host (Alexandr Vondra):

Podívejte, já jsem nikdy neříkal, že ta smlouva má být schvalována v referendu a konec konců u nás v referendu schvalována také nebude. Nicméně pokud je předložena lidem k hlasování, no tak je těžké, a na tom já si trvám, říci třeba jednoduché ano nebo jednoduché ne. Tam mohou být takové to ano, ale nebo ne, ovšem ale, jo? Čili je to, není to prostě triviální problém. Teď se vede diskuse, je živá nebo mrtvá. No ona není

Moderátor (Václav Moravec):

No ona pro některé je mrtvá. Když budu citovat Václava Klause, kdybyste měl říci, zda se nemůže česká vláda stejně dočkat nějakých problémů, když prezident země říká, a teď cituji doslova: „Irské ne jasně řeklo, že smlouva skončila. Já si myslím, že resuscitovat se mají pacienti a ne smlouvy.“ Konec citátu.

Host (Alexandr Vondra):

Uvidíme. Já si, já bych

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste ochoten přistoupit na to, aby se resuscitovala smlouva?

Host (Alexandr Vondra):

Ta smlouva může být resuscitována nebo může být živá v případě, že ji schválí všech 27 členských států. My máme situaci, že jeden stát ji odmítnul, zhruba 18 ji více či méně schválilo, zbytek zatím čeká nebo ten ratifikační proces je v nějaké fázi vývoje. Čili pro mnoho zemí je ta smlouva živá a samozřejmě velmi o ni usilují nebo ji chtějí, aby byla, z různých důvodů. Některé země váhají

Moderátor (Václav Moravec):

Podívejte se ale na Británii. Británie je poměrně v uvozovkách eurorealistická země, která ale v ratifikaci pokračuje. Není zase ten český postoj dvojznačný?

Host (Alexandr Vondra):

U nás je situace specifická. My jsme ten ratifikační proces přerušili, protože Senát poslal smlouvu k Ústavnímu soudu. Čili tady se musí čekat a jakýkoliv nátlak na Ústavní soud, obzvlášť z ciziny, by byl nepřípustný. Čili my nechceme, my chceme jasně říct Bruselu, prosím, netlačte na nás, jakýkoliv tlak by mohl být kontraproduktivní ve vztahu, je-li vaším cílem tu reformu unijních institucí uskutečnit. Konec konců podobný příklad je ve vztahu z Irska, kdy řada evropských politiků se v té irské kampani snažila angažovat a dokonce, když si četli ty průzkumy veřejného mínění, kdy se to začalo překlapovat k tomu ne, tak tam někteří politici, evropští ministři začali vyhrožovat – podívejte, my jsme vám dávali tolik peněz a vy teď nevděčně na nás. Přesně to zaúčinkovalo opačným způsobem, než oni si představili. Čili jakýkoliv nátlak je nepřípustný. A za druhé řada poslanců a senátorů zejména v ODS obtížně chápe, proč by to irské ne mělo mít jako jinou demokratickou kvalitu, než bylo to ne, které zaznělo před třemi lety k tomu ústavnímu projektu z Francie nebo z Holandska, protože tehdy

Moderátor (Václav Moravec):

Pochopil jsem správně, že teď máte i jako vicepremiér, i jako senátor vlastně obavy, že v případě, že bude ten ratifikační proces pokračovat po tom irském ne a najde se nějaký krizový plán, který Vy nepředpokládáte, že vznikne ve čtvrtek a v pátek na vrcholném summitu Evropské rady, takže teď se zvýšil počet senátorů za ODS, kteří by nezvedli pro Lisabonskou reformní smlouvu ruku, chápu to správně?

Host (Alexandr Vondra):

No takhle, on ten ratifikační proces v Parlamentu nyní pokračovat nemůže, protože smlouva je zaparkovaná u Ústavního soudu, ale pro ty, kteří by chtěli, aby ta smlouva byla odsouhlasovaná, tak bych dodal, zaplať pánbů, že tam zaparkovaná je, protože samozřejmě pokud teoreticky já bych si měl představit, že by se o té smlouvě hlasovalo nyní, tak její schválení je velice nejisté, já bych řekl spíše nepravděpodobné, čili chce to nějaký čas, analyzovat tu situaci s chladnou hlavou, my nejsme pod žádným tlakem a bylo by nevhodné nás jakémukoliv brutálnímu tlaku tady vystavovat, to samozřejmě plán některých evropských zemí, jako Německo a dalších, kteří na tom mají největší zájem, tak oni chtějí samozřejmě dosáhnout té situace, aby bylo co nejdřív to skóre 26:1 . . .

Moderátor (Václav Moravec):

A Irové přehodnotili. . .

Host (Alexandr Vondra):

A Irové v koutě a donutit je nějakým způsobem, aby si udělali reparát v referendu, aby prostě rychle hlasovali o tomtéž ještě jednou, a to já si myslím, že i ve vztahu k Irsku není ta nejlepší strategie. Dejme čas k nějaké reflexi, dejme čas k analýze, ať Irsko samo přijde s nějakým návrhem řešení.

Moderátor (Václav Moravec):

Jak irské ne Lisabonské reformní smlouvě pozmění priority českého předsednictví Evropské sedmadvacítce, jste to teď jako vicepremiér pro evropské záležitosti schopen odhadnout?

Host (Alexandr Vondra):

Já si myslím, že nezmění ty věcné priority, určitě se soustředíme na oblast energetické bezpečnosti, určitě se soustředíme na oblast posilování toho vnitřního trhu tak, aby Evropa byla konkurenceschopnější ve vztahu k té výzvě z Číny, Indie, nicméně v jednom to samozřejmě pozmění. My jsme až doteď říkali, že chystáme dva scénáře, jeden scénář pro případ, že smlouva bude platit od 1.ledna, druhý scénář, že se pojede podle stávajících pravidel hry a nyní je myslím naprosto jasné, že ta smlouva v platnost prostě v lednu vstoupit nemůže, tudíž pojedeme podle těch stávajících nót a nebudeme tím pádem tu smlouvu uvádět v život. Budeme možná nějakým způsobem se jako předsedající země účastnit té diskuse s Irskem, ale to už je jiná věc.

Moderátor (Václav Moravec):

Opoziční sociální demokraté ústy svého předsedy Jiřího Paroubka dávají najevo, že by ratifikace Lisabonské reformní smlouvy měla skončit v České republice do konce roku, tady jsou slova Paroubka.

Záznam Jiřího Paroubka:

Teď lidé poznají, jestli Občanská demokratická strana je opravdu proevropskou stranou, já si to nemyslím, ale mohu se jako Jiří Paroubek mýlit, anebo stranou, která je silně euroskeptická a která nebere politiku Evropské unie vážně a spíše komplikuje věci. To podle mého názoru pokud bude v tom Topolánkova vláda pokračovat, tak velice ztíží české předsednictví, vlastně mu znemožní už dopředu, aby bylo úspěšné.

Moderátor (Václav Moravec):

Slova šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka, když Alexandr Vondra ještě před irským ne se vyjadřoval k termínu, kdy Ústavní soud může rozhodnout o tom, zda je Lisabonská reformní smlouva či není v rozporu s českou ústavou, zkrátka kdy dojde k tomu věcnému posouzení, tak jste mluvil o září a o říjnu. Připusťme to, že tato vaše teze bude dál platná, v září, v říjnu Ústavní soud nějak rozhodne, počítáte s tím, že ta ratifikace bude pokračovat a může skončit do konce loňského roku, což chce Paroubek?

Host (Alexandr Vondra):

Já bych řekl takto, nečiňme teď žádný tlak ani na Ústavní soud, to by bylo nekorektní, prostě Ústavní soud je nezávislá. . .

Moderátor (Václav Moravec):

Ne, ale vy jste mluvil o září, o říjnu jste mluvil předtím, také bych to mohl chápat jako tlak. . .

Host (Alexandr Vondra):

Já jsem řekl nějaký svůj odhad, ale znovu, to je prostě věcí Ústavního soudu, kdy dospěje k nějakému názoru, kdy své rozhodnutí zveřejní…

Moderátor (Václav Moravec):

Co bude ale pak?

Host (Alexandr Vondra):

My jako Senát, když odesílal onu žádost o posouzení souladu s ústavním pořádkem, tak zároveň to doprovodil usnesením, ve kterém požádal Ústavní soud o vyřízení mimo pořadí, to znamená, přednostní, takže já samozřejmě bych byl překvapen, kdyby to Ústavní soud posuzoval třeba dva roky nebo tři roky, to snad asi nehrozí, ale je skutečně výsadou Ústavního soudu rozhodnout co a jak a vyčkejme na to rozhodnutí.

Moderátor (Václav Moravec):

Ale co bude pak dál? Ústavní soud rozhodne, tak co. . .

Host (Alexandr Vondra):

To závisí na tom, jaké bude to rozhodnutí. My neznáme to rozhodnutí.

Moderátor (Václav Moravec):

Ale když to rozhodnutí bude takové, že není v rozporu s ústavou, tak pak bude automaticky ratifikace pokračovat, rozumím tomu správně?

Host (Alexandr Vondra):

No, tak určitě pak to bude dál diskutováno v Parlamentu.

Moderátor (Václav Moravec):

Tedy ratifikace bude pokračovat. Ale vyhovět Paroubkovu termínu, ať je to do konce roku, to není možné.

Host (Alexandr Vondra):

Já si myslím, že já nejsem ústavní soudce, čili já nemohu vyhovět Jiřímu Paroubkovi v tomto smyslu. . .

Moderátor (Václav Moravec):

Ne, vy asi víte, proč se Vás, pane vicepremiére, ptám, protože on tím podmiňuje uzavření jistého smíru mezi koalicí a opozicí po dobu českého předsednictví.

Host (Alexandr Vondra):

Podívejme, koneckonců každá země, která předsedá v Evropské unii, tak se snaží nějaké ty delikátní nebo citlivé věci vyřešit tak, aby nebyly projednávány v době, kdy předsedá, protože samozřejmě během toho předsednictví má jenom omezené možnosti hájit úzce své národní zájmy, musí reprezentovat nebo mluvit za ty ostatní, čili samozřejmě mít zhruba jasno, co bude dříve, než to naše předsednictví 1. ledna příštího roku začne, smysl dává, ale znovu, počkejme na výrok Ústavního soudu, my neznáme, jaký bude, až ho budeme znát, nepochybně v Parlamentu bude pokračovat diskuse a v té diskusi já nepochybuji o tom, že řešení snad najdeme.

Moderátor (Václav Moravec):

Sociální demokracie podle Jiřího Paroubka trvá na svých podmínkách, za kterých je ochotná po dobu českého předsednictví Evropské unie tolerovat vládu, šéf ČSSD tak reagoval na úterní výzvu premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, podle kterého by během českého předsednictví měly vnitropolitické spory ustoupit stranou, tady jsou slova Jiřího Paroubka.

Záznam Jiřího Paroubka:

Abychom vůbec tu iniciativu premiéra brali jinak, než jako marketingový krok, jednak plácat se někde po ramenou, hovořit více nebo méně z cesty nemá vůbec žádný smysl, ať se vyjádří k těm čtyřem podmínkám a zejména k té první podmínce, jak chce ODS urychleně ratifikovat Lisabonskou smlouvu, jaký k tomu má přístup, zda to chce nadále komplikovat.

Moderátor (Václav Moravec):

Mluví o první podmínce v rozhovoru pro Rádio Impuls šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, další podmínky jsou nejen tedy urychlené schválení Lisabonské smlouvy, ale i shoda na prioritách českého předsednictví, pozastavení jednání o smlouvách o americkém radaru v Brdech a příprava zákona o zákazu privatizace zdravotnických zařízení státu. Vy se těm čtyřem podmínkám usmíváte, z toho úsměvu je možné vyčíst, že jsou pro ODS a pro Alexandra Vondru nesplnitelné?

Host (Alexandr Vondra):

Já si myslím, že dialog má smysl tehdy, když nejsou kladeny nějaké podmínky, prostě dialog má smysl v tom tehdy, když ty obě strany k tomu přistupují s nějakým otevřeným hledím, myslím si, že to takové ukazování svalů před tím, než ten dialog skutečně vůbec může začít, my jsme včera ústy premiéra dali jasně najevo, že na něm máme zájem a . . .

Moderátor (Václav Moravec):

Když Jiří Paroubek z Vaší interpretace tedy ukazuje svaly, to znamená, že to jednání ani nemůže začít, chápu-li to správně?

Host (Alexandr Vondra):

Asi nezačne zítra, podle toho, že se kladou podmínky, ale já si myslím, takhle, všichni si uvědomí, že je v zájmu České republiky dospět k nějakému elementárnímu konsensu dříve, než to předsednictví 1. ledna příští rok začne. Já si myslím, že ten čas tu pro to máme. Konec konců jedna z těch podmínek, o kterých Jiří Paroubek mluvil, to znamená diskuse o těch prioritách předsednictví, kde musíme být připraveni dopředu, tak ta na, bych řekl, nejen odborné úrovni, ale i na značně politické úrovni, už před drahnou dobou začala probíhat a my komunikujeme s Janem Hamáčkem, komunikujeme s panem Zaorálkem, komunikujeme s několika dalšími. Čili tady dialog probíhá a já si myslím, že na podzim bychom nějaké výsledky mít mohli.

Moderátor (Václav Moravec):

Existuje nějaká z těch podmínek ale, která je pro vás totálně nepřijatelná? Z těch, které jsem vyjmenoval.

Host (Alexandr Vondra):

No, tak

Moderátor (Václav Moravec):

Pozastavení jednání o smlouvách o americkém radaru v Brdech?

Host (Alexandr Vondra):

Tak v zásadě ta jedna smlouva už je vyjednána, ta je připravena k podpisu a

Moderátor (Václav Moravec):

A tu druhou pozastavíte?

Host (Alexandr Vondra):

A ministryně zahraničí přijíždí začátkem července do Prahy ji podepsat, ta druhá, já nevidím žádný důvod pozastavovat jednání. Tam stále ještě probíhají poslední jednání, nevidím důvod zastavovat.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste tedy řekl, že ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přijede do České republiky podepsat obě smlouvy začátkem července. Proč se stále nedaří uzavřít tu smlouvu druhou? Protože oddaluje se termín, kdy měla být.

Host (Alexandr Vondra):

No máme ještě čas. Ještě není první dekáda července, máme ještě čas, tak určitě ten čas chceme využít k tomu, aby výsledek byl co nejlepší, prostě kvalita je důležitější než rychlost toho uzavření.

Moderátor (Václav Moravec):

Ale je tedy možné garantovat vzhledem k tomu, už je termín Condoleezzy Riceové a její návštěvy v Praze?

Host (Alexandr Vondra):

My ten termín máme, ještě jsme se nedohodli na jeho zveřejnění, ale víme přesně den, kdy přijede.

Moderátor (Václav Moravec):

Takže den už se ví?

Host (Alexandr Vondra):

Ano.

Moderátor (Václav Moravec):

A kdy ho zveřejníte?

Host (Alexandr Vondra):

Až se dohodneme na jeho zveřejnění.

Moderátor (Václav Moravec):

S kým? S Američany?

Host (Alexandr Vondra):

S Američany.

Moderátor (Václav Moravec):

Jen podotýkám, že jednání Američanů s Poláky, kde v Polsku má být umístěna ona protiraketová základna, tak ta váznou. Hlavní polský vyjednavač včera prohlásil, že Spojené státy jednají s Litvou o možnosti instalovat na litevském území část svého plánovaného protiraketového štítu a to právě pro případ, že rozhovory s Polskem skončí neúspěchem. Je v té litevské variantě i to, když nebudou ratifikovány smlouvy o umístění radaru v Brdech?

Host (Alexandr Vondra):

Teď vám nerozumím.

Moderátor (Václav Moravec):

Jestli je i v té litevské variantě to, když se nezačne stavět radar v Brdech, protože zkrátka ty dvě smlouvy neprojdou českým Parlamentem, to znamená, že by nemohly být naplňovány?

Host (Alexandr Vondra):

Já si myslím, že ty rozhovory s Litvou, pokud jsou vedeny a myslím si, že to je otázkou několika posledních týdnů a já bych to zatím vnímal spíš v určité taktické rovině ve vztahu k těm polsko-americkým jednáním, tam se jedná o umístění interceptorů, nikoliv o umístění radaru. Pokud jde o umístění radaru, tak pokud já vím, tak žádná jiná jednání než jednání o umístění v České republice se nekonají.

Moderátor (Václav Moravec):

Máte Vy, řekněme, připravenou krizovou variantu, když se vrátím ke krizovým variantám, tak i v tomto případě, když neprojdou ony smlouvy o umístění amerického radaru v českém Parlamentu, tak co s tím dál? Je nějaká krizová varianta?

Host (Alexandr Vondra):

Podívejte, já jsem přesvědčen, že až nastane hlasování, to nebude zítra nebo pozítří, ale až nastane schvalování v českém Parlamentu, že ty smlouvy nakonec projdou, protože je to skutečně v zájmu České republiky, je to v zájmu naší obrany, je to takovýmto způsobem posílit spojenectví v rámci NATO i s Američany je výjimečná příležitost a já nevěřím, že by si ji Česko nechalo ujít. Samozřejmě my jsme taková ta mluvící kultura, každý má spoustu připomínek ke všemu, ale až se pak láme chleba, tak myslím si, že tak jako v minulosti budeme vědět, kde stojíme.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste si jist, že není ve hře žádná varianta, že by ty smlouvy neprošly? Že to radši to budete oddalovat, ať to ratifikuje příští Parlament, než

Host (Alexandr Vondra):

Tak samozřejmě jít v hlasování o mezinárodní smlouvě na porážku ve svém vlastním Parlamentu není pro stát střední velikosti žádné požehnání, to je manévr, který si může bez následků dovolit americká vláda nebo ruská vláda. My musíme být opatrní, to je také důvod, rozumíte, podívejte se Irové, jak teď vlastně něco podepsali a pak nebyli schopni zajistit si ten ratifikační souhlas a jakým způsobem to tou zemí a politikou otřásá. Čili co zaznívá z Evropy na adresu Irů, že jo, my se snažíme to nějakým způsobem zklidňovat. Čili to samozřejmě není výhodná situace, čili já myslím, ještě je tady moře času a to moře času se dá využít k jednání, k vysvětlování.

Moderátor (Václav Moravec):

Říká Alexandr Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti z ODS, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a někdy příště na shledanou.

Host (Alexandr Vondra):

Na shledanou.