Alexandr Vondra hostem Radiožurnálu

Nová koncepce Severoatlantické aliance

Zdroj: Radiožurnál
Datum: 17.5.2010
Název: Nová koncepce Severoatlantické aliance

Moderátor (Jan Richter):
Severoatlantická aliance má do konce roku přijmout novou strategickou koncepci. Měla by obsahovat projekt společné protiraketové obrany i posilování vztahů s˙Ruskem. Tak to alespoň vidí tým expertů pod vedením americké exministryně zahraničí Madeleine Albrightové, který dnes představil svá doporučení pod názvem NATO 2020. Dalším hostem Stalo se dnes je senátor za ODS Alexandr Vondra. Dobrý večer.

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
Dobrý večer.

Moderátor (Jan Richter):
Pane Vondro, experti upozorňují, že pouze šest z˙26 evropských členů NATO plní své finanční závazky, pokud jde o výdaje na obranu. Odborníci zároveň říkají, že členské země musí tyto náklady zvýšit, pokud má být NATO schopné čelit bezpečnostním rizikům. Je to podle vás reálné a průchodné, vzhledem k˙současné jaksi ekonomické situaci?

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
Tak, je to jedno z˙bolavých míst Aliance, prostě pravdou je, že na jedné straně jsou Spojené státy, Velká Británie a několik málo dalších, kteří vydávají ty dvě nebo více procent hrubého domácího produktu a pak jsou ostatní, které, kteří se tak trochu vezou jako černí pasažéři a má-li Aliance fungovat jako soudržná dlouhodobě, tak takový rozdíl není možný, aby přetrvával navěky věků, teď je ekonomická krize, jasně, ale ten dokument, ten strategický koncept je schvalován do roku 2020 a já věřím, že v˙těch příštích letech už taková krize nebude.

Moderátor (Jan Richter):
Myslíte si, že i Česká republika v˙tomto případě jaksi nebo že by k˙tomu schválení zvýšení výdajů na obranu mohlo dojít i u nás po volbách?

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
Tak, je otázkou myslím příští rok bude všichni v˙nelehké situaci, ale myslím si, jde o to to dorovnat nějakým způsobem v˙těch příštích sedmi, osmi letech, takže rozhodně Česká republika se nemůže vést jako černý pasažér. My jsme stát střední velikosti nebo možná i menší a nepochybně pro nás i z˙hlediska ekonomických nákladů výhodnější, pokud budeme ty bezpečnostní záruky sdílet s˙ostatními. Pokud bychom byli odkázáni jenom sami na sebe, tak odpadá i ta dělba práce a koneckonců, pokud by v˙Evropě byla horší situace, tak bychom museli investovat do obrany ještě daleko víc.

Moderátor (Jan Richter):
Ta doporučení se také zmiňují o vztazích NATO s˙Ruskem, které by se měly nadále prohlubovat. Mají, pane Vondro, na tomto prohlubování podle vašeho názoru zájem obě strany, tedy NATO i Moskva?

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
Já si myslím, že pokud jde o některé ty neuralgické hrozby dnešního světa, jako je hrozba terorismu, hrozba toho radiálního islamismu, tak tam západ i Rusko jsou nepochybně na jedné lodi a ten zájem je oboustranný. Pokud se dostáváme do některých těch dílčích otázek, tak tam jsou samozřejmě názory na Rusko v˙rámci Evropy rozdílné, a to koneckonců ta zpráva, pokud byste si ji prostudoval, sama konstatuje.

Moderátor (Jan Richter):
Materiál NATO 2020 hovoří o systému protiraketové obrany, na němž by se měly podílet všechny členské státy Aliance a právě i Rusko. Čím by podle vás mohlo Rusko do tohoto projektu přispět?

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
Tak, tento protiraketový štít, jak my jsme mnohokráte v˙minulosti zdůrazňovali, je určen především pro to, k˙tomu, aby Evropa byla chráněná před takovými hrozbami, jako je íránský raketový nebo jaderný program a nepochybně, a to jsme také vždycky říkali, v˙tomto smyslu Rusko je na stejné lodi, čili je na čase, aby Rusko přestalo lamentovat nad tím, do jaké míry ten program ohrožuje jeho a postavilo se k˙tomu čelem, a pokud se k˙tomu postaví čelem, tak si myslím, že spolupracovat nepochybně může a mělo by.

Moderátor (Jan Richter):
Jak se podle vás, pane Vondro, budou vyvíjet vztahy NATO s˙dalšími globálními a regionálními mocnostmi, především s˙Čínou?

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
To je samozřejmě velká otázka, pokud Čína nebude ohrožovat globální stabilitu, pokud se nestane hrozbou pro své sousedy, tak si myslím, že není žádný důvod, aby rostlo napětí mezi Aliancí a Čínou, ale to všechno ukáže samozřejmě budoucnost, protože nepochybně s˙tím velkým hospodářským růstem Číny a společně s˙faktem, že Čína nemá některé nerostné suroviny a účastní se té soutěže o ně, třeba v˙Africe nebo jinde, tak to bude myslím klást vysoké nároky na politiky, jak v˙Evropě, tak ve Spojených státech, aby uměli nějakým způsobem s˙Čínou komunikovat.

Moderátor (Jan Richter):
Říká senátor Alexandr Vondra. Děkuji za rozhovor a přeji hezký večer.

Host (Alexandr Vondra, senátor, ODS):
Na shledanou.