Alexandr Vondra: Dobré ráno

28.08.2008, ČT 1
publikováno: 29.08.2008

Moderátor:

Začíná rubrika Profil, pravidelný pořad v rámci Dobrého rána s Českou televizí v 7 hodin a 20 minut. Tentokrát hostem vicepremiér české vlády Alexandr Vondra. Dobrý den.

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Dobrý den.

Moderátor:

Ten důvod není takový, že bychom si prostě řekli, že dnes pozveme Vondru. Důvod je takový, že v pondělí začíná mimořádný summit Evropské unie ke Gruzii, kde i Česká republika bude mít co říct. To je přesně důvod, proč tady pan Vondra s námi je. Pane Vondro, kromě toho, co vzešlo ze včerejšího jednání vlády, tedy že priorita vlády bude obnova Gruzie a zachování integrity území, máte nějaký konkrétnější recept, který hodláte prosazovat v pondělí na summitu?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak rozumíte, ten summit svolává prezident Sarkozy. A ten důvod hlavní je ten, že Rusko do dneška nesplnilo těch všech 5 bodů mírového plánu, ve kterém se zavázalo a jejichž autorem bylo to francouzské předsednictví. Čili prezident Sarkozy svolává mimořádnou Evropskou radu, kde bude chtít, abychom se nějakým způsobem poradili a zaujali k té situaci stanovisko.

Moderátor:

Kdyby Česká republika byla jediným členem Evropské unie, jaké by to stanovisko bylo? Protože evidentně tady došlo k porušení podle vás podmínek příměří ze strany Ruska. Po nějakém přestupku většinou v České republice následuje trest. Jaký trest?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Podívejte, ta odpověď musí mít asi tři roviny. Zaprvé je potřeba podpořit nezávislost, integritu Gruzie. To je, myslím, zcela zásadní, protože pokud by Rusko mělo zelenou k takové aktivitě, tak samozřejmě hrozí pak podobný příběh Ukrajině a my za chvíli můžeme mít zpátky ty ruské velmocenské zájmy na svých hranicích. Prostě dobře si to z minulosti pamatujeme. Zadruhé – ta nezávislost a integrita musí být podepřena něčím konkrétním, hmotným. To znamená, my už jsme to říkali – chceme, aby byla svolána do Norska konference, na které se Západ dohodne na tom, že Gruzii pomůže v této těžké situaci ekonomicky. A zatřetí – je potřeba se bavit o vztazích s Ruskem, protože ty samozřejmě nemůžou být na úrovni Evropská unie – Rusko, jako by se nic nedělo. Koneckonců…

Moderátor:…

Byla by… Promiňte. Byla by Česká republika tedy stoupencem v pondělí toho, aby Evropská unie zrušila strategické partnerství, které má s Ruskem?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ne, ona ho nemá ani doposud. Tam teprve začínají jednání o příslušné dohodě a je nepochybné, že ta jednání budou tím, co se děje v Gruzii, ovlivněna.

Moderátor:

A když to řekne takto diplomaticky Alexandr Vondra, znamená to, že vy sám byste byl pro to ta jednání, už nepokračovat v nich?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Já si myslím, že ta situace není v Evropě na to, aby se pokračovalo, jako by se nic nedělo. To koneckonců není jenom nějaký extrabuřt České republiky. Když si studujete ty výroky v Londýně, v Berlíně, ve Francii a jinde, tak myslím si, že se tady zhruba shodujeme.

Moderátor:

Přesto – shoda 27 členů ohledně politiky k Rusku asi nebude. To by bylo koneckonců podivné, kdyby se všech 27 členských zemí shodlo. Co třeba říkáte na nedávné zprávy o tom, že Francie zablokovala na onom nadcházejícím summitu účast gruzínského prezidenta, který tedy nebude na summitu?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tady jde o to, aby se sedmadvacítka dohodla na tom, co chce dělat, jak chce reagovat. To samozřejmě pozvat jednoho účastníka toho konfliktu by samozřejmě pak mohlo snížit ty možnosti, jakým způsobem ovlivňovat ruskou politiku, čili to je celkem pochopitelné, že Gruzie není členem Evropské unie, tak na této schůzce prostě nebude.

Moderátor:

V tomto problém nevidíte. Co třeba problém byznys s Ruskem? Některé státy v Evropské unii mají s Ruskem rozjednány velké kontrakty a nebavíme se o kontraktech nějakých specifických soukromých firem, ale o polostátních kontraktech, například produktovod, který má vést pod Baltským mořem do Německa. Je správné, aby tyto projekty pokračovaly? Bude Česká republika prosazovat to, aby západní Evropa roztáčela ekonomický zázrak v Rusku?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak rozumíte, vztahy mezi Evropou a Ruskem v té energetické oblasti jsou na jedné straně vztah dodavatel – odběratel. Vy jste ekonom, jak sám dobře víte, žádný takovýhle vztah není jednostranný. To je vždycky vztah oboustranný. Nejenom odběratel potřebuje dodavatele, ale i dodavatel potřebuje odběratele. Čili nikdo, podívejte, nikdo nechce Rusko izolovat. Chceme mít politiku, která bude ovlivňovat Rusko žádoucím směrem. Prostě to, co se stalo, je nepřijatelné, to tolerovat žádným způsobem nejde. Ale není cestou do budoucnosti nějakým způsobem Rusko totálně izolovat.

Moderátor:

Přesto, když si vezmu recepty, které nabízíte, tedy potvrdit, deklarovat, že Gruzie je územně integrální, to je opravdu jenom deklarace. Není nakonec opravdu bič v podobě zrušení některých ekonomických kontraktů to jediné, čemu by Rusko rozumělo?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ne, no tak já myslím, že náš názor je, že bychom se měli postavit za integritu a suverenitu Gruzie.

Moderátor:…

Ano, to pořád je deklarace, protože severní Kypr už desítky let je nezávislý.

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Rozumíte, kdybychom byli schopni se na summitu v Bukurešti dohodnout na tom, jak dál s Gruzií v rámci NATO, tak by Rusko určitě necítilo, že má k této akci zelenou a Gruzie by nebyla tak nervózní a nenechala by se tak jednoduše vyprovokovat k té akci v srpnu. Čili pokud někde necháte nějaké vakuum a máte geopoliticky důležitý prostor, a to Zakavkazsko je, protože je to jediná alternativní cesta pro ropu a plyn do Evropy ze střední Asie, kterou dneska Rusko nekontroluje, a náš zájem je, aby ty cesty byly diverzifikovány, tak jakmile máte někde vakuum, tak je to vždycky pokušení k realizaci velmocenských choutek, a to Rusko prostě předvedlo v plné parádě.

Moderátor:

Co to vakuum naplnit, například nabídkou členství v Evropské unii pro Gruzii? Bylo by toto jedna z priorit české delegace na onom summitu?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak rozumíte, pro členství v Evropské unii musíte splnit určitá kritéria i ekonomická…

Moderátor:

Rumunsko je členem Evropské unie a není zas tak ekonomicky odlišné od Gruzie. Byla by Česká republika pro to, aby byla urychlena přístupová jednání s Gruzií?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Jasně, ale přeci jenom je to otázka v tom, že Rumunsko tu má nějakou poměrně dlouhou cestu. Vyjednávalo se s Gruzií, ani příslušná jednání nezačala. Čili to není věc, kdy bychom byli schopni vyplnit to vakuum během třeba, řekněme, roku.

Moderátor:…

To ne, ale deklarovat, že Gruzie začne třeba přístupová jednání s Evropskou unií. Je toto jedna z možností české diplomacie v pondělí?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Já si myslím, není. Takový krok by nebyl připraven, asi by to nepadlo na úrodnou půdu. Spíše cestou je opravdu posílení vztahů mezi Gruzií a NATO, jak vyplnit to geopolitické vakuum. Na druhé straně, pokud jde o tu ekonomickou rovinu, tak skutečně posílit gruzínskou nezávislost tím, že posílíme ty ekonomické vztahy, a tady já si myslím, že Česká republika je jeden z nejvýznamnějších investorů v Gruzii. Naše české firmy tam vlastní zhruba polovinu energetiky a podobné je to i ve zdravotnictví. Čili my tam máme své ekonomické zájmy, možná se to tady tolik běžně neví, a to je, myslím, o důvod navíc, proč usilovat o to, aby Gruzie nepadla.

Moderátor:

Byť vláda v otázce Gruzie je vlastně jednotná napříč těmi politickými koaličními stranami, tak je tady jeden politický pól, který je proti, a tím je Václav Klaus, Hrad. Vy jste byl na oné schůzce s Václavem Klausem počátkem tohoto týdne. Jak ta schůzka probíhala? Byla to debata vůbec, a nebo jste se shodli rovnou, že se neshodnete?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ne, tak ta diskuse byla asi hodinu, hodinu a půl, a pokud jde o, řekněme, nějaké hodnocení a historii, tak tam jsme se prostě neshodli, tam jsme my tři měli jiný názor a vycházeli jsme z názoru vlády a vláda na tom svém názoru samozřejmě stojí, není důvod cokoliv měnit.

Moderátor:

V čem třeba nejvíc se lišíte od Václava Klause? Kde jeho názor považujete, nechci říct za skandální, ale kde je považujete vyloženě za názory, které absolutně odmítáte?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Víte, já… Vy mě tady chcete tlačit do nějakých ostrých prohlášení. To média mají vždycky ráda. A já si myslím, že to není v našem zájmu. Stát, my budeme v první polovině příštího roku předsedat v Evropské unii, a není v našem zájmu, abychom tady vypouštěli do éteru rozpory. Prostě, řekněme, teď je důležité činit ty kroky v příštích týdnech, měsících tak, abychom řešili budoucnost, koneckonců minulost, tam se lišíme a nechme to historikům. Důležitá je budoucnost.

Moderátor:

Ano, ale kdo tu budoucnost bude utvářet? Protože ve včerejším pořadu Události, komentáře zaznělo cosi v tom smyslu, že je to nakonec prezident, který reprezentuje stát navenek. Pokud bude Česko předsedat Evropské unii, bude Václav Klaus reprezentovat své názory na gruzínskou krizi. Jak je to?

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Podívejte, Evropská unie jedná prostřednictvím svého vrcholného orgánu, to je Evropská rada. Ta přijímá formální rozhodnutí, která mají dopad na jednotlivé členské země. A jaksi bez vlády, vláda musí tyto věci rozhodnout. Bez kontrasignace premiéra, bez rozhodnutí vlády není možné ta rozhodnutí promítnout do českého právního řádu, ani té politické praxe.

Moderátor:…

Mým hostem byl Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti, a také člověk, který bude jedním z aktérů pondělního mimořádného summitu Evropské unie o situaci v Gruzii. Díky, že jste přišel k nám do studia. Na shledanou.

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

Na shledanou.