A. Vondra: Česká republika nesmí dále snižovat výdaje na obranu
Ministr obrany dnes na Žofínském fóru varoval před dalšími škrty v armádním rozpočtu. Ten se podle něj nachází na nejnižší možné mezi.
Na diskusi v centru Prahy s tématem „Bezpečnost České republiky v 21. století. Partnerství jako závazek i šance“ vystoupili také náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek a první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.
„Kvůli škrtům posledních let jsme se ocitli na hraně, která ohrožuje bezpečnost této země. Možná v krátkodobém horizontu uspoříme několik miliard, ale z hlediska dlouhodobého můžeme napáchat nenapravitelné škody,“ zdůraznil Alexandr Vondra před zástupci obranného průmyslu, vojáky a novináři.
Česká republika vydává na svoji obranu od vstupu do NATO v roce 1999 rok od roku méně. Dnes ji patří nelichotivé 25. místo. „Jen 12 zemí Severoatlantické aliance zvýšilo mezi lety 2010-2011 své rozpočty na obranu. Ostatních 15, nepočítám-li Island, tyto výdaje snižovalo. My jsme snížili, jako třetí, nejvíc,“ podotkl s tím, že pokud by si ČR nedělala velmi dobré jméno aktivním zapojením v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu, byla by označována za „černého pasažéra“.
Podle Vondry je přitom evidentní, že obranu země je dnes možné zajistit pouze v souhře se spojenci. „Proto nesmíme zapomenout, že snižování našeho příspěvku společné obraně tuto společnou obranu rozkládá. Pokud se takto budeme chovat všichni, Severoatlantická aliance se rozpadne a pak budeme muset vydávat na obranu několikanásobek toho, co dnes.“
Kvůli úsporám ale není možné škrtat schopnosti, které armáda v současnosti má. „Protože pak připustíme, že skvěle vycvičení vojáci, které dnes máme, odejdou a nevrátí se zpět,“ dodal s tím, že Česká armáda potažmo celý stát by pak tratil hned několikrát. Přišel by nejen o špičkové profesionály, ale především o důvěru ostatních. Aby z armády neodcházeli lidé, musí být podle ministra za svou práci také náležitě oceněni.
Alexandr Vondra varoval před snižováním rozpočtu na obranu, armáda však podle něj musí zároveň hledat vnitřní rezervy a investovat jen do „skutečně nezbytných a životaschopných projektů“, modernizace by pak měla být uskutečněna co nejracionálněji. Příkladem racionálního chování je podle ministra obrany také větší využívání aktivní zálohy. Novou koncepci AZ chce ministerstvo obrany předložit Bezpečnostní radě státu během léta. „Dobrovolníci organizovaní v aktivní záloze budou navíc důležitým pojítkem mezi ozbrojenými silami a civilní veřejností,“ uvedl.
V projevu hovořil i o situaci v Severoatlantické alianci a ve světě. Počet ozbrojených konfliktů podle něj v příštích letech vzroste, Západ ale bude projevovat nižší vůli se do nich zapojovat. V posledních dvaceti letech byly české ozbrojené síly poměrně extenzivně nasazovány v zahraničních misích, nyní nastal podle Alexandra Vondry čas na to, abychom se více soustředili na zajištění obrany členů Severoatlantické aliance. „Pokud už budeme naše vojáky vysílat do zahraničí, měli bychom pro to mít vždy dobrý důvod, který bude přímo spojen se zájmy celku, nás nevyjímaje. Důvod pro nasazení v Afghánistánu byl jasný. Jsme a byli jsme součástí alianční solidarity,“ podotkl.
Ministr obrany také na závěr poděkoval za spolupráci odcházejícímu náčelníkovi generálního štábu armádnímu generálu Vlastimilu Pickovi, který podle jeho slov udělal „skvělou práci ve velmi nelehké době“.
Zdroj: www.army.cz