A.Vondra v Otázkách V.Moravce: Státní zakázky – stroj na peníze

A.Vondra hostem pořadu ČT1 Otázky Václava Moravce

Ministerstvo obrany a armáda jako doupě podezřelých zakázek. Takový obraz má tento resort už bezmála 20 let. Začalo to už za vlády Václava Klause případem vedoucího jeho kanceláře Luďka Vychodila a zakázkami na štábní informační systém či přezbrojení letectva. Pokračovalo to vládou Miloše Zemana a tendrem na stíhačky a pravděpodobně to neskončilo s ministrem obrany Martinem Bartákem a jedním z posledních případů. Na ten v týdnu upozornil deník MF Dnes. Příklad, jak vysát peníze z armádního rozpočtu. Úředník bytového fondu Kajetán Kalivoda vypsal podle deníku MF Dnes tři výběrová řízení. S cenou 53 miliony korun je vyhrály nastrčené firmy. Zakázku postoupili společnosti H+V, kde byl Kalivoda jednatelem. Ta si na její provedení najala jinou firmu. Už ale jen za 44 milionů korun. Sečteno, podtrženo, 9 milionů skončilo v soukromých kapsách. O tom, že zakázka skončí u jeho firmy, prý úředník nevěděl. Kalivoda těsně před zveřejněným kauzy z ministerstva odešel. Jeho nadřízený, který tendr kontroloval a teď dohlíží na obraně na nákupy, skončil také.

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany, 26.7.2010:
Považuji za nemožné, aby tento úřad vedl člověk, který je pod některými z inkriminovaných smluv dokonce osobně podepsán.

Telefonuje Roman Hošta, ředitel, Úřad pro dohled nad akvizicemi MO, 26.7.2010:
Skutečnost, že jsem byl po dobu skoro půl roku vážně nemocen a neměl vliv na rozhodování SVBF, nesbírá nic z mé manažerské odpovědnosti.

Moderátor
Případem se už zabývá i protikorupční policie. Ministr obrany Alexandr Vondra kvůli kauze nařídil i hloubkovou kontrolu na správě armádních budov. Na kobereček k Vondrovi šel i ekonomický náměstek Tomáš Perutka, kterému tatáž firma, tedy H+V Praha, stavěla před třemi lety dům.

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany, 26.7.2010:
Zároveň jsem požádal inspekci, aby prověřila, zda v jeho případě nedošlo ke konfliktu zájmů.

Moderátor
I kvůli posledním podezřením ohlásil ministr obrany Alexandr Vondra změny v zadávání armádních tendrů. Nově by třeba vítězná firma měla mít zákaz předat zakázku jiným dodavatelům. A přísnější má být i kontrola zadávání a vyhodnocování zakázek. Výsledek přezkoumání případu podezřelých armádních zakázek od začátku 90. let do současnosti, když se na ně podíváme, je žalostný, ať to přezkoumával jakýkoli ministr obrany. Začněme, pane ministře, u toho nejnovějšího případu, tedy u případu výstavby domu firmou H+V Praha, která stavěla byt Vašemu náměstkovi, ekonomickému náměstkovi Tomáši Perutkovi, kterého jste zdědil. Už Vám on předložil ty dokumenty, jestli tam není jasný střet zájmů nebo dokonce uplácení firmou H+V Praha, když mu stavěla dům?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany, 26.7.2010:
Ještě ne, já předpokládám, že tak učiním v srpnu, ta dohoda byla, že na to má nějaké tři, čtyři týdny maximálně. My se samozřejmě teď všichni věnujeme přípravě rozpočtu na příští rok, protože toto musíme v řádu dvou týdnů. Nicméně ten případ, o kterém tady je řeč, ten je vážný a ten je vážný v tom jádru, kde zejména Správa vojenského bytového fondu, tam skutečně se děly věci, které prostě se nesmí do budoucnosti opakovat. Bude to nebo už to vyšetřuje Policie České republiky. Já do celé té zprávy majetku, té majetkové sekce, která má na starosti správu majetku, budu posílat forenzní audit, nikoliv jenom nějaký tam, co byla dělána celá řada různých organizačních, personálních auditů, utraceny za ně poměrně značné peníze, ale ty audity nebyly schopny nic vygenerovat, kdežto forenzní audit je skutečně typ auditu, který bude to dělat externí renomovaná mezinárodní firma, a ten Vám rozklíčuje ty finanční toky a pomůže Vám to…

Moderátor
Kdy začne ten audit?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Ten začne teď v srpnu a já si představuji, že ty výstupy budou v řádu čtyř, pěti týdnů. Teď prostě v pondělí nebo v úterý děláme zadání, proběhne rychlý výběr té firmy…

Moderátor
Bude to transparentní výběrové řízení?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Samozřejmě, bude to transparentní a říkám, rozumějte, já nechci, aby to dělala prostě nějaká neznámá firma, chci, aby to prostě byla renomovaná firma s mezinárodním renomé, a to jsou jenom první kroky, které je třeba udělat ihned. Z druhé strany to, na čem já budu dělat skutečně celý podzim, je úplně nově nastavit ten akviziční systém, protože tady…

Moderátor
Dovolte, pane ministře, u toho se zastavím. Mně jde ještě o staré věci. Jak hluboko míníte říznout, lidově řečeno, do těch tendrů, armádních zakázek a podobně, protože existuje například i pochybnost u Fischerovy vlády těsně před volbami. Přesně 24. května rozhodla, že soukromý investoři postaví v Ústřední vojenské nemocnici ubytovnu hotelového typu, komplex má přijít 2,6 miliardy korun, ale má jít o projekt PPP, tedy partnerství soukromého a veřejného kapitálu. První platba se měla uskutečnit nejdřív po 44 měsících od podepsání dohody, zrušíte například tento projekt?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Já jsem si vyžádal k tomu veškeré materiály, ty materiály, které mám k dispozici včetně dnes i oné smlouvy, tak já si je studuju, konzultuji to i s právníky a vyvolává to, musím přiznat zcela otevřeně, ve mně celou řadu otázek. Proč tam ta cena v tom finálním roce, to znamená podzim 2009, jaro 2010, vyrostla prakticky o 1 miliardu. Proč ta Fischerova vláda schválila skutečně těsně před volbami a ta smlouva byla rychle před volbami podepsána.

Moderátor
Takže máte zásadní pochybnosti o tomto PPP projektu ve Střešovické nemocnici?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Mám své pochybnosti, zvažuji teď, jestli jako v nějaké určité fázi nepožádám o názor také Úřad pro hospodářskou soutěž, protože koneckonců jedno z jeho poslání by mělo být nějakým způsobem dohlížet nad koncesními projekty. Toto je první koncese typu PPP vůbec. Z původní sestavy asi 10 pilotních projektů, které kdysi schvalovala nebo předkládala ten koncept, to byla snad ještě vláda Stanislava Grosse, to byl jediný, který byl zatím jaksi dotažen až do té fáze podpisu. Čili má to poměrně značný význam i symbolicky, jakýsi testovací. Navíc je to v oblasti, na ty PPP projekty se názory liší…

Moderátor
Takže budete ale připraven případně, budou-li tyto pochybnosti trvat, tak od celé věci odstoupit, jde-li to?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
No, rozumíte, ta smlouva byla konstruována,…samozřejmě prostě já potřebuju mít k dispozici veškeré relevantní právní názory, až to prostě budu mít, tak k tomu zaujmu definitivní postoj. Ale celá je tady, přiznávám, je tady celá řada otázek, které mi nutí, bych řekl, k velké opatrnosti, jak s tímto projektem teď nakládat. Rozumíte, to není věc, která by byla relevantní z hlediska státního rozpočtu, řekněme, na příští 4 roky, ale pak na těch dalších 25 let…

Moderátor
Ano, až dojde ke splácení té…

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
…a vždycky ty PPP projekty, podle mého hlubokého přesvědčení, oni mají smysl v takových těch projektech typu dálnice, kde se pak platí mýtem, protože to jsou z dlouhodobého hlediska samofinancovatelné projekty. Kdežto u projektu takové v té vícešedé zóně, kde je skutečně otázka o tom dlouhodobém samofinancování, tak to podle mě vyžaduje značnou obezřetnost, protože se tu vlastně dostávají do střetu dva faktory. Na jedné straně veliká jaksi ochota toho podnikatelského sektoru jít do, za účelem zisku, do rizika, z druhé strany jaksi role státních úředníků, kteří samozřejmě do žádného rizika moc nejdou a pak ten stát dává vlastně jakousi garanci tomu riskujícímu podnikateli. Teď je skutečně důležité, až se ten projekt v nějaké fázi předá zpět státu, aby byl samofinancovatelný.

Moderátor
Vy jste o tom už mluvil, šetření s penězi, co se týče armádních a obranných zakázek, zmiňoval jsem, že od začátku 90. let ostatně armádní budí pochybnosti kvůli transparentnosti. Podívejme se do koaliční smlouvy. V ní krom jiného stojí, cituji: „Ministerstvo obrany zpřesní a zreální střednědobý plán nezbytných akvizic zejména vyzbrojování a přezbrojování tak, aby všechna vydání v tomto směru byla efektivní, předvídatelná a kontrolovatelná, Koalice se zasadí o to, aby Ministerstvu obrany bylo umožněno realizovat přímé nákupy bez zprostředkovatelů.“ Stojí v koaliční smlouvě Nečasovy vlády. Vy jste jasně řekl, že se chcete vrátit k modelu Národního úřadu pro vyzbrojování, ten tady existoval ještě za Zemanovy vlády. Nicméně ten Národní úřad pro vyzbrojování byl schválen i v armádní koncepci z roku 2007. Vy jako vicepremiér pro evropské záležitosti jste pro to hlasoval, nicméně nedošlo nikdy k jeho ustavení. Proč tenhle dluh?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
To je samozřejmě dobrá otázka, já se domnívám, že samozřejmě to ministerstvo stejně jako každá jiná ministerstva jsou terčem pozornosti různých lobbistů, často je to propojeno i s politikou a celý ten koncept Národního úřadu pro vyzbrojování je postaven na větší depolitizaci té agendy, akvizic v oblasti zbrojních zakázek, čili to je trochu jiná oblast než ta, o které jsme tady hovořili.

Moderátor
Počkejte ale, premiérem byl Mirek Topolánek. On i v tomto pořadu sice přiznal, že málo asi tlačil na Vlastu Parkanovou. Nebyl tam ale politický zájem všech těch tří partají, které byly v Topolánkově vládě, ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, že jste netlačili, protože vám to svým způsobem vyhovovalo? To, že nebyl Národní úřad pro vyzbrojování?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Tak je to především zodpovědnost paní ministryně Parkanové. Pokud to bylo ve vládním prohlášení v roce 2007 zjara, tak bylo jejím úkolem podniknout kroky tak, aby ten Národní úřad pro vyzbrojování tu byl. Není tu. On tu byl kdysi krátce, asi před nějakými 10 lety fungoval fakticky jenom rok a pak, myslím, že na nátlak politiků se od této koncepce upustilo. Topolánek se k ní chtěl vrátit. Já tu…

Moderátor
Kdy ho budete chtít mít Vy?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Rozumíte, potřebuju koncept, je to, já to chci provázat s tou Bílou knihou o armádě, předpokládám, že do konce srpna jmenuji tým odborníků nejenom zevnitř, ale i zvně resortu, lidí, kteří mají nějaké renomé, autoritu, a jejich názoru je přikládána váha a předpokládám, že tito lidé by pracovali na Bílé knize armády České republiky, která by skutečně dala jasnou vizi, kam jdeme, co chceme, co si můžeme dovolit a…

Moderátor
Do kdy by ta Bílá kniha, tedy vize armády České republiky měla být?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Na jaře příštího roku tak, aby na jejím základě mohly být připraveny konkrétní zákonné návrhy, které by byly odeslány do Parlamentu, a já předpokládám…

Moderátor
Z toho, jak Vás poslouchám, to znamená, že ten Národní úřad pro vyzbrojování by už mohl začít fungovat k 1. lednu roku 2012?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
To si myslím, že je realistická možnost.

Moderátor
Můžete potvrdit nebo vyvrátit, že jste znovu oslovil někdejšího šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování právě z éry vlády Miloše Zemana Jaroslava Štefce? Pracuje u Vás?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Je to jeden z lidí, kteří se k těmto věcem dlouhodobě vyjadřují, on byl na ministerstvu obrany, myslím, někdy tak do roku 2002 nebo tak a já ano, požádal jsem ho…

Moderátor
Nemyslíte ale, že toto jméno, promiňte pane ministře, nemyslíte, že to jméno může zpochybnit tu Vaši snahu o transparentnost, protože on byl odvoláván ministrem Vetchým kvůli zadávací dokumentaci na nadzvukové letouny a právní pochybnosti, které tam byly, dál byla zpochybňována Hospodářskými novinami jeho role v souvislosti s nákupem raket nějakých zastaralých, že se tomu nepokusil zabránit, víte o těchto jeho hříších?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Rozumíte, on tam není teď k tomu, aby o něčem rozhodoval. On tam je, já jsem ho přijal k tomu, aby mě předložil určitý koncept, jak tuto otázku pojmout do budoucnosti. A rozumíte, samozřejmě všichni ti, kdo se bojí, že ten úřad tady konečně vznikne, tak samozřejmě si najdou tisíce důvodu pro to, aby ti, kdo na něm budou spolupracovat, aby byli nějakým způsobem očerněni, ale…

Moderátor
Počkejte, mě z toho nemůžete podezřívat, já budu první, který Vám zatleská v případě, že ten úřad vznikne, bude transparentní a konečně tady za Vondrou nebude žádná podezřelá zakázka, když jsem zmínil zakázky z éry Václava Klause a jeho premiérování až po ministra Bartáka a PPP projekt, takže z toho mě nepodezřívejte, ale to si myslíte, že není žádný jiný expert, který by tady mohl pomáhat napsat tuto koncepci než ten, který musel odejít v roce 2000?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Rozumíte, ti, kdo mě znají, tak vědí, že já nejsem typ politika, který by se vázal na jednoho člověka nebo by se nechal někým vodit na provázku. Já spolupracuju s celou řadou lidí, předpokládám, že budu spolupracovat i s panem Štefcem, protože je to člověk, který byl u zakládání toho úřadu v té fázi někdy před těmi 10 lety. Já si některých jeho názorů vážím a samozřejmě chápu, že celá řada lidí v tom oboru, která si nepřeje, aby takový úřad vznikl, a samozřejmě, jakmile se dozvědí, že tento člověk může přijít s nějakými návrhy, tak budou dělat všechno pro to, aby tomu zabránili. Ale to je právě, myslím si, přesně ta poloha, kde já nesmím uhnout.

Moderátor
Když se podíváme, pohled na investiční výdaje resortu obrany, ty nám ukazují, že v posledních třech letech klesají, začínají ale po roce růst investice, kde nejsou vypisovány veřejné zakázky. Tady jsou opět data Otázek, které máme k dispozici. Sami teď uvidíte, že investiční výdaje ministerstva obrany klesají od roku 2006, kdy šlo zhruba o 27 miliard korun, až po rok loňský, kdy činily investice resortu obrany zhruba 17 miliard. Bez výběrových řízení loni obrana zadala přímým oslovením zakázky v celkovém úhrnu víc než 5 miliardy korun. Je, pane ministře, možné se vyhnout, bude-li fungovat ten Národní úřad pro vyzbrojování, aby to přímé oslovení, které často budí pochybnosti, že to bylo šité na míru, skrytí se za sousloví – je to v zájmu státu, obrana je specifický resort – tak, aby tam nebyl tak velký podíl investic třeba ve výši 5 miliard loňský rok?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Já bych rozhodně chtěl, aby se ten poměr změnil dál ve prospěch normálně otevřených výběrových řízení. Je evidentní, že v té obranné oblasti jsou prostě akvizice, kde to tak učinit nemůžete, ale zároveň si myslím, že důležité je, aby prostě ta možnost, že to je možno udělat jinak, nebyla pak zneužívána masovým způsobem k vyhýbání se otevřeným výběrovým řízením tam, kde to není možné nebo kde to není nutné. Myslím si, že není jiné cesty nežli tato, co říkám, a koneckonců podle mě, i kdybychom my nechtěli, tak nás nepochybně Evropská unie také donutí k tomu, abychom se ještě jednou podívali na zákon o zadávání veřejných zakázek, a my to uděláme sami od sebe, koneckonců máme v koaliční smlouvě, budeme to mít i v návrhu programového prohlášení, s kterým půjdeme do parlamentu, že chceme, aby bylo ministerstvu obrany umožněno, aby mohlo dělat ty akvizice i napřímo bez zprostředkovatelů.

Moderátor
Takže je to v programovém prohlášení vlády?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Je to v tom návrhu, bude to projednáváno ve vládě tento týden a bude to v parlamentu 10. srpna.

Moderátor
Nakolik Vám vadí přístup všech náčelníků generálních štábů a jejich alibistický postoj, jak to bylo dříve, že byl-li problém s nějakou armádní zakázkou, tak říkali, to je věc ministerstva obrany, to si zařizují tam, ale sami jim dávali podklady. A víte, že v Topolánkově vládě jste si zažili tu diskuzi o počtu Pandurů, jejich ceně a podobně. To znamená, tady ten alibistický postoj armády v souvislosti s armádními zakázkami, což jim bezesporu asi také vyhovovalo, jak to změní Národní úřad pro vyzbrojování?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Já si myslím, toto nemůže změnit sám Národní úřad pro vyzbrojování, ale může samozřejmě pomoci, ale o co jde a to, já si myslím, že je cílem té Bílé knihy, skutečně veškeré to plánování v armádě České republiky, na ministerstvu obrany je nutno dělat, když bude jasno, když budou všichni ti hráči mít jasno o tom, co je tady cílem, kolik na to zhruba máme prostředků…

Moderátor
Počkejte, ale těch reforem bylo, bylo v nich napsáno, kolik na to máme prostředků, to se pak seškrtávalo kvůli problému státního rozpočtu, vždyť takových koncepcí a reforem, vzpomeňte na profesionalizaci armády tady bylo. Jak se tomu Vy vyhnete, aby jste nešel v podobných šlépějích?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Byla tu jenom jediná velká takováhle reforma tohohle typu, o které Vy mluvíte, a ta byla samozřejmě…, předcházelo profesionalizaci české armády, bylo to, co nastavil vlastně tehdejší ministr obrany Tvrdík, ale přeci si všichni dobře pamatujete, že to bylo nastaveno velice ambiciózně, a pak to koneckonců skončilo rezignací ministra Tvrdíka, protože již záhy poté se ukázalo, že on nadimenzoval tu uniformu, metaforicky řečeno, pro českého vojáka způsobem takovým, že byla příliš velká, příliš ambiciózní a že na ní se nedostávají prostředky, a koneckonců, když Vy mluvíte o tom rozpočtu, tak jenom myslím čísla za rok 2009 a 2010 jsou velmi ilustrativní. Na základě usnesení vlády v létě 2008 se předpokládalo, že v tom výhledu bude mít ministerstvo obrany v roce 2010 k dispozici 60 miliard korun. Pak, když byl schvalován v roce 2009 rozpočet na rok 2010, tak byl předpoklad asi 56 miliard. Ta realita je taková, že my v letošním roce máme rozpočet 48 miliard a něco, čili tam došlo ke snížení o 7,5 miliardy korun z roku 2009 na 2010. Tam musíme…

Moderátor
A ještě přijdete o další 2 miliardy v roce příštím, máte…

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Ano, nejenom o ty, přijdeme o jednak v koaliční smlouvě, že všichni vlastně budou redukovat podle té formule 10-10-5, to znamená 10% mandatoru, 10% provozu a 5% investic plus ještě ty 2 miliardy. Ale takhle dlouhodobě skutečně postupovat není možné, čili toto je typický resort, který potřebuje nějaké střednědobé plánování právě kvůli tomu, aby ty akvizice mohly být průhledné. Pokud Vy něco řešíte s výhledem jak na jeden rok a pak rychle záplatujete, no tak potřebujete, ano máte dobrý argument, máme vojáky v Aghánistánu, oni potřebují lepší ochranu, tak se rychle musí něco sehnat, ale já si myslím, že dlouhodobě takhle to skutečně dál nejde, a musíme tam vrátit to poctivé, poctivou střednědobou rozvahu a ta může být opravdu udělaná a všemi akceptována tehdy, pokud budeme mít tu jasnou vizi.

Moderátor
Alexandr Vondra, ministr obrany České republiky. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, a těším se opět nashledanou.

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany:
Nashledanou.