A.Vondra v Nedělní partii na TV Prima

Armádní rozpočet

Moderátor Jan Punčochář, Nedělní partie TV Prima:
Už jste to slyšeli před chvíli. Armáda letos dostala z rozpočtu 49 mld. Kč, příští rok už to bude o 5 mld. Kč méně. Výdaje na obranu ale klesají dlouhodobě, po vstupu do Severoatlantické aliance. Pane ministře, vy jste tady mluvil o rámci českého státního rozpočtu. Jak je to tedy s těmi našimi závazky? Jak to vysvětlujete?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Zatím se ještě nikterak energicky neptají, protože tady vnímají tu diskusi, která probíhá a to bude téma jednání v rámci NATO, až bude schůze. To se odehraje v polovině října, jestli se nepletu, v listopadu bude summit NATO. Česká republika tady, férově konstatuji, není, podívejte se, co se děje v Německu. Gutenberk vlastně pod tíhou potřeby fiskálně zodpovědné politiky a k tomu, co bylo v Německu ještě před několika lety prakticky neslýchané a kdokoliv by s tím přišel, tak by byl okamžitě umlčen, to znamená přechod na profesionální armádu, podíl československých pilotů na bitvě o Británii a seděl jsme chvilku s Iamem Foxem, britským ministrem obrany i oni. Británie jako jedna z těch 5 zemí, která dodneška se dostává vlastně do situace, kdy také musí generovat úspory v této oblasti, čili zhruba podobně a platí přesně to, co tady bylo řečeno. V rámci těch omezenějších prostředků musíme ty zdroje, které budeme mít, skutečně vynakládat na to, co tvoří jádro armády. Ty svaly, nikoliv to sádlo, jak já jsme několikrát říkal, a to je zase práce teď pro těch několik příštích měsíců, přesně ty oblasti identifikace.

Moderátor
Koncepčně budeme k obraně přistupovat tak, že si řekneme, jsou tady nějaká rizika, jsou takhle pravděpodobná, tímto způsobem by se dala eliminovat nebo jak ten přístup..?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Určitě, samozřejmě paralelně s tím, a to jsme se domluvil s ministrem zahraničí o bezpečnostní strategii České republiky. Současně bude zveřejněna v listopadu tohoto roku v rámci summitu NATO a bude do sebe vzájemně zapadat.

Moderátor
Vedlo toho už nějakou koncepci Česká republika má, měli bychom se zaměřit na situaci, kdy máme 30 modernizovaných tanků, které se dají používat leda tak pro pozemní útok, něco málo stíhaček, transportéry, které jsou tak těžké, že je nejsme schopni přepravit do bojové mise, tam vidím trošku rozpor mezi těmi dokumenty, které už platí a tím, jak se armáda rozvijí?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Bylo by úplně nesmysl mít v záloze 200, 400, 500 modernizovaných tanků.

Moderátor
Máme jich 30.

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Ale takové úvahy byly, máme jich 30 modernizovaných před mnoha lety. Tanky vůbec nepotřebujeme, tak nevím, jestli se d ní mám teď pouštět, protože přeci jenom těch 30 tanků, nějakou know how české armády pro případ, že někdy v budoucnosti by ty tanky byly potřeba, tak alespoň tu máme pár lidí, kteří je jsou schopni obsluhovat.

Moderátor
Kolik jich asi tak je?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Je jich 32 těch modernizovaných tanků.

Moderátor
Myslím těch lidí, kteří je umí obsluhovat, kteří drží to know how.

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
U toho tanku to zase není až taková velká věda, ale já jsme to uváděl jako metaforu. Dříve, než uděláte nějaké, to je jaksi říci něco, že pak má znovu být, je obtížné, čili do těchto diskusí já se teď zatím nechci pouštět, čekám na práci komise, uděláme z toho nějaké závěry, pak já ty záběry budu prosazovat. Debatu dopředu tímto způsobem, to by bylo přesně tak, jako to bylo v minulosti, že někde nějakého politika, nějaký lokální zájem dotlačil k tomu, že má zůstat tato základna, nasypaly se pak do ní peníze, místo toho musela být rušena jiná, která podle geografických podmínek by k tomu byla daleko vhodnější, čili nechci to takhle předznamenávat. Já vím, že vy novináři prostě máte rádi, když se něco řekne vyostřeně, protože to pak napíšete, ale pak se od toho, takhle se to nedá v té armádě do budoucnosti dělat, je to příliš vážná věc.

Moderátor
Já oceňuji, že vy politici máte zase rádi ty věci říkat tak, aby to pokud možno nebylo srozumitelné a závazné.

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Co vám mohu říci, teď byly dny na to v Ostravě, tam si sedli pohromadě velitelé vzdušných sil zemí visegrádské skupiny, současně seděli náčelníci generálního štábu ve vojenském výboru NATO, musíme vést vážný dialog v rámci visegrádské skupiny, to znamená s Poláky, Slováky a Maďary o tom, jakým způsobem spolupráci prohloubit tak, že by tu mohlo docházet k určité dělbě práce, což by předpokládalo specializaci větší na úrovni těch jednotlivých států a vzájemného se doplňování.

Moderátor
V tom cítím otázku, která směřuje k vaší vládě, vládě, kterou reprezentujete, během vašeho mandátu skončí pronájem Gripenů, přestože nechcete předjímat, co doporučí expertní skupina a na čem se dohodnete v rámci visegrádské čtyřky, v jakém směru?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Jsme přesvědčen o tom, že bychom měli vybírat přeci jenom z nějaké širší palety řešení, protože pokud se upneme jenom na jednu, tak pak samozřejmě jsme v koutě. Důležité je, aby to výsledné řešení bylo finančně efektivní.

Moderátor
Takže uvažujete o novém tendru, Gripeny by se vrátily do Švédska a armáda by si pořizovala nové stíhačky?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Zase povedeme teď dialog, já jsme to zahájil, když tady byla moje první zahraniční návštěva, byla tady v Praze. Řekli jsme, že začneme nějaký dialog, budeme to vést i v rámci těch středoevropských zemí a budeme se touto problematikou také zabývat v rámci procesu kolem bílé knihy, pak přijdeme samozřejmě s nějakým návrhem. Nemůžeme to dlouho odkládat, to je jasné, protože ten leasing vyprší koncem roku 2014.

Moderátor
Takže si dovedete představit, že bychom spolu s Poláky, Slováky a Maďary dali dohromady jakousi nadzvukovou letku, která by chránila všechny čtyři vzdušné prostory?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Rozumíte, já si dokáži představit úplně všechno a zároveň jsme politický realista, prostě představa, že si něco vymyslíte u stolu, je to také o schopnosti to prosadit, je to poměrně citlivá věc, protože jedna ze základních charakteristik státní suverenity, prostě je to o ochraně vzdušného prostoru. Musíme mít spojence, protože sami bychom to nebyli schopni činit.

Moderátor
Ještě k rozpočtu na příští rok, tedy k té bezexpertní komise, máte už představu, kolik lidí opustí ministerstvo obrany v příštím roce?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Mám, opustí ho dalších 1000 lidí v tom příštím roce, k těm zhruba necelým 3000 faktických lidí, já teď nemluvím o tabulkových míst, zrušených tabulkových míst bylo daleko více, tak to bude další tisícovka lidí a já jsme rád, že to je tentokrát skutečně od úředníků do občanských zaměstnanců, prostě odejdou úředníci, odejdou občanští zaměstnanci, odejdou bývalí vojáci, ale nechci, aby odcházeli vojáci z povolání.

Moderátor
Jedné věci nerozumím. Ještě před 10 lety tam byla tak dramatická přezaměstnanost nebo kde najdete 13˙000 lidí, kteří nejsou potřeba?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Počty vojáků v uniformě před profesionalizací byly daleko vyšší. Když se přecházelo na profesionální armádu, tak řada lidí vlastně jenom svlékla uniformu, protože ty výsluhy byly dobré, tak se jaksi přetavila úředníky, čili těch občanských zaměstnanců teda samozřejmě byla absolutně nepřiměřená tomu počtu profesionálních vojáků z povolání. My předpokládáme dnešní stav asi 23˙000 a samozřejmě, že těch 16˙000, kterých bylo před 10 lety, nebo kolik to bylo, tak to bylo absolutně nepřiměřené. My se dneska blížíme k tomu, co si myslím, že je ten zdravý poměr. 8˙000 lidí to určitě zvládne.

Moderátor
Z 20˙000 vojáků, které platíme a máme, je schopných kolik?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
To číslo není zase tak špatné. Nějakých 9˙000 vojáků z povolání jsou nasaditelný, čili jenom pozemní síly, tak je to dneska 60 % pozemích sil, což je nadstandard i v rámci NATO, čili tady v tomto ohledu se udělal velký kus práce.

Autor
Co tady dělá těch 14˙000 vojáků, kteří nejsou použitelní pro boj?

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Oni jsou jistě použitelní…

Moderátor
Já nemyslím je někam postavit a nechat je tam zlikvidovat…

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Já nemluvím, my mluvíme o nasaditelnosti v těch spojeneckých operacích v zahraničí. Oni samozřejmě jsou použitelní na území České republiky ať už pro ochranu státu v případě potřeby a nebo v práci na různých záchranných operací typu povodně, takže zvyšovat schopnost nasaditelnosti jednotlivých sil, ale souvisí to i se specializací v rámci aliance. Prostě tam,kde my se dlouhodobě specializujeme, tam, kde jsou ti vojáci do zahraničních operací vysíláni, tak se zvyšuje i další schopnost s každou další rotací schopnost nasaditelnosti, kdežto u útvaru, kde my tu specializaci nemáme, nemáme úplně kompatibilní výzbroj, nebo nás tam třeba Američané či Britové nepustí, tak tam ten nárůst není.

Moderátor
Pane Marhoule, je to pro vás jako člena odborné komise cíl, aby všichni vojáci, které platíme jako vojáky, byli schopni akce?

Václav Marhoul, režisér, člen reformního týmu obrany:
Ne, já souhlasím s tím nebo zase nejenom souhlasím, ale ze své vlastní zkušenosti vím, že ti vojáci použitelní jsou, jakože ten výcvik je u těch útvarů natolik na vysoké úrovni a nemluvím jenom o speciálních útvarech nebo útvarech, které jsou vytvořeny, aby se skutečně účastnily bojové činnosti. Jenom lehkou vsuvku, všichni ti vojáci jsou použitelní v misích, ne jenom 9˙000. Tady je nutné si uvědomit, že třeba v samotném Afghánistánu česká armáda měla pouze dvě jednotky, které nastoupily do bojové mise, zatímco dejme tomu v Logaru, v Kábulu třeba stovky vojáků, kteří se nezúčastní bojové činnosti, to je dejme tomu naváděcí a letový provoz, ženisté, jsou to nemocnice a určitě doktor se skalpelem není bojový doktor v tom slova smyslu, že by tím skalpelem podřezával někomu něco, takže nepadá do té množiny vyloženě bojových vojáků, ale já opravdu myslím, že jsou naprosto v těch misích potřební.