A.Vondra pro Mladou frontu Dnes: „ODS je na plavbě údolím smrti“

Rozhovor Viliama Bucherta s Alexandrem Vondrou, 12.6.2010

Text:

Senátor občanských demokratů varuje, že pokud se strana nezmění, může ztratit dominanci na pravici

Alexandr Vondra

* Všichni čelní představitelé ODS dlouho tvrdili, že situace ve straně je stabilizovaná. Odchod Mirka Topolánka krátce před volbami i to, že vám dalo hlas o 800 tisíc lidí méně než v roce 2006, svědčí o něčem úplně jiném. V jaké situaci je ODS týden před svým dalším kongresem?

Od zrušených předčasných voleb, které měly být na podzim loňského roku, nebyla ODS vůbec stabilizovaná. Naopak. Ztrácela tah na branku a jakékoli vedení. Potvrdily to i diskuse na loňském listopadovém kongresu, vždyť jej tam nejméně jedna třetina delegátů chtěla změnit na kongres volební.

* Byla chyba nevolit tehdy nové vedení?

Byla. Ovšem úsilí o přeměnu kongresu na volební nebylo dobře připravené. Já jsem pro to ale hlasoval. Nakonec jsme vyměnili lídra těsně před volbami, to alespoň zabránilo úplnému propadu preferencí. Kdyby byly volby o tři týdny později, mohli jsme vyhrát. Ale příliš dlouho jsme ztráceli čas diskusemi při výměně Mirka Topolánka.

* Jenže i tak jste přišli o obrovské množství voličů. Proč občanským demokratům neuvěřili ani jejich bývalí příznivci?

Ovlivňuje to několik faktorů. Je to daň za vládnutí v roce 2006 až 2009…

* … protože vláda byla slabá a nemohla to ustát?

Ta koalice neměla jasnou většinu a při každém reformním kroku musela o každý hlas bojovat doslova jako o život. ODS to ubralo mnoho sil. Dále jsme byli vnitřně nejednotní a neschopní řešit léta nakupené problémy. A když probíhal boj o moc uvnitř strany, tak se naše domácí špinavé prádlo vyvěsilo na veřejnosti. Dobrou značku ODS to poškodilo. Získali jsme špatný obraz. Poslední rok jsme proto dostávali velmi těžce na frak.

* Zvláštní je, že veřejnost si některých věcí uvnitř ODS všimla už dávno, ale vy jste se tvářili, že vás to tolik neovlivňuje. Byla to přetvářka?

Samozřejmě, že veřejnost citlivě vnímala, co se děje uvnitř strany. Dokonce se nám při prosazování některých změn snažila pomoci. Kroužkování ve volbách, které bylo letos bezprecedentní, zasáhlo i naše kandidátky. Před čtyřmi lety se lidé, kteří chtěli zodpovědnou pravicovou politiku, dostavili masově k volbám. Teď už část těch lidí nepřišla z důvodu znechucení politikou nebo to naházeli protestním stranám.

* Ale jak to chcete změnit? V ODS je pořád mnoho lidí, kteří jsou spojováni s nejrůznějšími kauzami, s podezřením, že jsou ve střetu zájmů. Všichni odejdou či budou zbaveni funkcí? Někteří z nich sedí i v nové Sněmovně. Jak potom chcete veřejnost přesvědčit, že už budete jiní?

Musíme v ODS omezit politiku rozdělování, hraní velkých proti malým, vystupování z pozice síly. Bez sjednocení strany ničeho nedosáhneme. Politika je souboj idejí, ale také mocenské rozhodování. Není ale možné, aby to druhé převažovalo. Aby dominovalo mocenské spojení politiky s byznysem. Pak skutečně může nastat situace, že budeme trvale nedůvěryhodní a ztratíme dominantní postavení na pravici.

* Můžete toho dosáhnout, když jdete do koalice s TOP 09, která se představuje jako konzervativní pravicová formace, a s popstranou Věci veřejné?

Jenže obě tyto strany se odlišují od menších stran posledních dvaceti let. Léta tady byli muži, na ženy si nevzpomínám, kteří ty menší strany dali do nějakého hezkého idealistického hávu, ale pak ty strany nevydržely. Ovšem TOP 09 je projekt, který zejména Miroslav Kalousek zamýšlí jako dlouhodobý. Beru to s veškerou vážností, pokud nechceme na pravé straně přijít o pozici nejsilnějšího subjektu. I Věci veřejné jsou podle mě dlouhodobý projekt, i když více zacílený do komunální politiky. A letos nás čekají právě ještě volby do zastupitelstva obcí a hlasování do třetiny Senátu. Pokud ODS nezvládne současnou plavbu údolím smrti, tak naše výsadní postavení bude skutečně ohroženo.

* Já jsem se předtím ptal, ale vy jste neodpověděl, jak se zbavíte lidí, kteří jsou v ODS spojováni s klientelismem, korupcí, nabíráním černých duší a podobně. Pořád je jich tam dost.

Od toho je právě rychlý kongres, který budeme mít příští týden. Musíme zareagovat na vzkaz, který nám voliči poslali ve volbách. V některých případech to bylo naprosto brutální, řada našich kandidátů byla překroužkována a nedostala se do parlamentu. Snad každý rozumí tomu, proč se to stalo a co je potřeba udělat a změnit.

* Občas svou uzavřeností a tím, že občanští demokraté vlastně nechtějí pouštět mezi sebe nové lidi, připomínáte sektu. Není i to důvod odklonu vašich bývalých příznivců?

Ódéeska není sekta, naopak se v posledních letech za Mirka Topolánka hodně otevřela. Ale čelili jsme problémům s nábory nových členů. Jenže to jsou členové, které my nechceme. Existenčně to ohrožovalo samu podstatu strany. Absolutně odmítám podobné postupy, tedy aby si někdo privatizoval ODS. Umělé nábory jsme zastavili a poslední kongres donutil alespoň některé oblasti, aby podobně nabrané členy zredukovaly. Platí i opačný problém – někde zase uměle brání přijetí nových členů, aby si někteří lidé uchovali svoji moc.

* Není pro stranu podobného typu varující, že nebyla nejúspěšnější ani u prvovoličů? Mladí lidé byli vždy vaši voliči.

Určitě. Nejvíc jsme ztratili ve velkých městech a nezískali tolik ani u mladých lidí. Představa, že mladé oslovíme mocenskou a silovou politikou, kdy ideály jdou stranou, je zcela iluzorní a scestná.

* Václav Klaus kdysi řekl, že ODS se mění na PDS, tedy Podnikatelsko-demokratickou stranu. Jenže vy jste také v letech 2004 až 2006 pracoval pro soukromou poradenskou firmu Dutko Worldwide a prosazoval její zájmy, například v energetice. Jak si mají být politika a byznys podle vás blízko?

Pracoval jsem pro tu firmu většinou v Evropě, doma to bylo velice omezené. Podstatu demokracie skutečně ohrožuje privatizace veřejného sektoru prostřednictvím politických stran. Václav Klaus to pojmenoval správně. On tvrdil, že máme být strana pro market, ne pro byznys. S tím souhlasím. Nejsem ale blázen, abych si myslel, že politika a byznys spolu nesouvisí. Samozřejmě, že ano. Musí pro to ale být nastavena jasná pravidla, stejně jasná jako pro financování politických stran. V tomto směru čeká naši politiku ještě hodně práce.

* Kam může vztah politiky a byznysu až zajít? Až na dovolenou do Toskánska?

Pracovně se také znám s některými podnikateli, kteří byli v Toskánsku. Znám se s šéfem ČEZ Martinem Romanem i dalšími. A jako vládní úředník jsem s nimi kdysi konzultoval otázky energetické politiky, přece by to bez toho ani nešlo. V Toskánsku, které je mimochodem nádhernou kulturní a historickou krajinou, jsem několikrát také byl. Ale s rodinou. K politice patří určitá míra pokory a slušnosti. Tím odpovídám na toskánskou aféru.

* Máme po volbách a před kongresem ODS. Byl Petr Nečas v čele strany dobrá volba? Výsledky tomu moc nenasvědčují.

Výsledek není pro nás žádný zázrak. Sice nás voliči neodepsali, ale poslali velmi důrazné varování. Pokud se nezměníme, může být zle. A Nečas byl správná volba, zná ODS dokonale, není provázaný se žádnými zájmovými skupinami a ví, co tato země potřebuje.

* Kandidujete na místopředsedu ODS, skutečně si myslíte, že podivná bratrstva, která ve straně jsou, vás pustí na podobný post?

Nejsem v politice proto, abych urval nějaké funkce. Nabízím práci proto, aby skončily vnitřní sváry ve straně a abychom uspěli s novým projektem koaličního vládnutí.

* Skutečně se nebojíte, že takzvaní kmotři neprotlačí do vedení ODS opět své lidi?

K politice patří i mocenský zápas, jen naivka si myslí, že ne. Jeho součástí je vyhraňování se silnějších proti slabším, větších proti menším, ale ODS nesmí vyjít z kongresu rozdělená. Věřím, že zvítězí zdravý rozum před sebezničujícími tendencemi.

* Když jste hovořil o možné koaliční vládě, která právě vzniká, nebude program nového kabinetu pro ODS příliš velkým kompromisem? Neodradí to opět vaše voliče?

Koaliční vládnutí není sprosté slovo, nese to s sebou kompromis, ale nesmí to být na účet ODS. Že my pak budeme před veřejností platit a ostatní strany budou konzumovat.

* Myslel jsem to tak, že po určité době TOP 09 či Věci veřejné začnou střečkovat a vezmou do zaječích. Vina pak padne na nejsilnější stranu koalice – na občanské demokraty.

Stát se to může. Je uměním politiků, aby si s tím pak poradili. Nemám dopředu na to odpověď. Nikoho dnes nebudu známkovat. Ani TOP 09, ani Věci veřejné.

* Tvrdí se, že míříte na ministerstvo obrany. Míříte?

Dlouhodobě jsem se v politice profiloval v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Nemám pochybnosti, že bych zvládl řídit ministerstvo obrany. Zatím se o tom nebavíme. Hlavně chci, aby česká politika získala lepší renomé, než poslední dobou měla.

* Věci veřejné chtěly původně sebrat obraně 10 miliard. To se asi nestane, ale přitom Česká republika už léta neplní svůj závazek k NATO, že bude dávat na obranu dvě procenta svého HDP. Čekají nás škrty a naministerstvu obrany se asi pořád ještě dá brát. Na takové místo byste chtěl?

V žádném případě není možné takto vzít deset miliard a hodit je někam jinam. To by zničilo obranyschopnost země. A my nemůžeme za současné situace ve světě rezignovat na svoji obranu. Nejde to. Ale můžeme dál pracovat na reformě armády amá se tam změnit systém vypisování zakázek. Při nákupech se mají konat výběrová řízení. Z toho se dají získat úspory. Mimochodem ta dvě procenta, o kterých jste hovořil, dávají jen čtyři či pět zemí Aliance.

* Někteří označují za váš handicap v ODS někdejší práci pro Václava Havla. Jak se na to díváte?

Jsem hrdý na to, že jsem stál s Václavem Havlem v listopadu 1989 na pódiu Činoherního klubu. Jsem hrdý na to, že jsem s ním mohl na Pražském hradě pracovat a pomáhat mu nasměrovat naši zemi na Západ. Nepotkal jsem v ODS nikoho, kdo by mi to vyčítal. Naopak. A stejně tak jsem hrdý na to, že jsem jako náměstek ministra mohl pracovat v první reformní vládě Václava Klause.

* A kdybyste nebyl zvolen ani místopředsedou ODS, ani se nestal ministrem, co dál s politickou kariérou?

Ještě více než dva roky budu senátorem. Budu mít práce dost.