A. Vondra předal vyznamenání v pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje

U příležitosti oslav Dne vítězství ministr obrany Alexandr Vondra v pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje udělil Kříže obrany státu a vyznamenání Zlaté lípy šestadvaceti významným osobnostem.

Plukovník ve výslužbě Milan Malý utekl z okupované vlasti do československé zahraniční armády. Bojoval u Tobruku jako příslušník 11. pěšího praporu – Východního. Po přesunu do Anglie absolvoval letecký výcvik. Sloužil u 312. perutě. Po skončení druhé světové války se podílel na výcviku izraelských pilotů.

Podobně zajímavých osudů zazněla v úterý 8. května 2012 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici celá řada.  Mezi oceněnými byl například vojenský velitel Prahy během květnového povstání štábní kapitán pěchoty Jaroslav Cabicar, nebo brigádní generál František Moravec, který řídil z Londýna zpravodajskou činnost a organizoval výsadky do okupované vlasti a po roce 1948 odešel do exilu. Ze současných příslušníků AČR pak velitel 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi podplukovník Ladislav Švejda a rotný Michal Novotný, který letos v únoru za záchranu života amerického vojáka v Afghánistánu obdržel vysoké vojenské vyznamenání USA, takzvanou Bronze Star.

Slavnostního aktu se zúčastnil rovněž náměstek ministra obrany Michael Hrbata, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek a další představitelé resortu obrany a významní hosté.

Ministr obrany Alexander Vondra připomněl, že v minulosti bylo zvykem udělovat obdobná vyznamenání na Vítkově, letos poprvé se rozhodli pro změnu a přesunuli tento slavnostní akt do chrámu sv. Cyrila a Metoděje. A to z toho důvodu, že právě v těchto prostorách vedlo za druhé světové války svůj poslední boj sedm příslušníků naší zahraniční armády, kteří byli vysazeni nad protektorátem. Mezi nimi byli i vykonavatelé atentátu nad zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem Jozef Gabčík a Jan Kubiš. A právě za par dnů si připomeneme sedmdesáté výročí tohoto atentátu.

„Byla to akce legendární, byla to akce riskantní, byla to akce vojenská, byla to akce odplaty, ale byla to akce úspěšná. A byla to rovněž nejúspěšnější akce našeho odboje v moderních dějinách,“ řekl Alexandr Vondra. „Dámy a pánové, spektrum toho, co jste dokázali, je obdivuhodné. Věci individuální i národní svobody jste zasvětili svůj dar mluveného i psaného slova, svým bojem za svobodu, ať již na barikádách či v disentu jste obětovali své zdraví či životy. V misích Armády České republiky šíříte doma i v zahraničí dobré jméno. Jste reprezentanty vojenské vědy. V dobách, kdy bylo potřeba jste mnozí z vás prokázali odvahu i rozhodnost, smysl pro povinnost, odpovědnost vůči vlastnímu svědomí. Zvláště to platí o příslušnících druhého a třetího odboje.“

 „Jsem moc rád, že si po dvaceti letech armáda vzpomněla. Vnímám to jako ocenění všech příslušníků praporu, kteří byli se mnou v misi UNPROFOR. Odvedli tam tehdy velký kus práce,“ dodal jeden z oceněných, první velitel československého praporu mírových sil OSN brigádní generál ve výslužbě Karel Blahna. „Obzvlášť mne potěšilo místo, kde jsme vyznamenání dostali. Jsem totiž výsadkář a tento prostor patří a navždy bude patřit výsadkářům. Hrdinové, kteří zde padli, významnou měrou přispěli k obnově našeho poválečného státu.“

Na závěr účastníci slavnostního shromáždění sešli do krypty pod kostelem a společnou modlitbou a minutou ticha uctili památku zde padlých vojáků.

Zdroj: www.army.cz