25.03.2010, Radiožurnál
Moderátor (Helena Šulcová):
I dnes se hraje o politickou budoucnost předsedy ODS Mirka Topolánka. Právě v těchto chvílích jedná výkonná rada ODS. Ta nemůže Mirka Topolánka odvolat z postu předsedy, ale může ho sesadit z kandidátky pro květnové sněmovní volby. Šéf ODS, to si jen připomeňme, čelí kritice za výroky na adresu církve, Židů a gayů. Co se stane, když ODS povede do voleb Topolánek? A mají Topolánkovi kritici vůbec nějaký plán B? I na to se budeme ptát. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je senátor ODS Alexander Vondra. Dobrý den.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Dobrý den.
Moderátor (Helena Šulcová):
Vy jste, pane senátore, řekl tento týden, že se stydíte za svého předsedu. Ještě pořád se stydíte?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já jsem řekl, je těžké jít do voleb a stydět se za svého předsedu a odráželo to i rozhovory s desítkami lidí, které já jsem během víkendu a celkem pondělku měl. Prostě občas ten pohár trpělivosti přeteče a to, na mé straně todleto prostě v pondělí nastalo. Já jsem hluboce přesvědčen, že politik v čele konzervativní pravicové strany by se měl chovat trošku jiným způsobem.
Moderátor (Helena Šulcová):
To znamená, co byla největší chyba Mirka Topolánka? To samotné focení? Protože samozřejmě víme, že tam, že ta slova byla vyřčena při takovém neformálním rozhovoru, se dá říct. Nebyla to na druhou stranu docela nefér věc, že se to dostalo ven? Když budu hledat pozitivní věci a nějakou obhajobu Mirka Topolánka.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Samozřejmě, že to byla naprosto nefér věc. Já dokonce bych se nebál odhadovat, že to mohlo být i na něj nastraženo. Ale přeci pohyb v politice, zejména ve volební kampani, je pohyb v minovém poli a úkolem předsedy, náčelníka té strany je se těm minám spíš vyhýbat a ne jim jít takovýmhle způsobem naproti a padat do každé pasti, která může být nastražena.
Moderátor (Helena Šulcová):
Myslíte nastraženo kým? Redaktory časopisu Lui? Jestli je nepřeceňujete?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
To já nevím, ale každopádně tam někdo něco nahrál. Mirek Topolánek dobře věděl, že se to nahrává, tak si prostě měl dávat pozor. A pak to prostě někdo někomu pravděpodobně prodal a objevilo se to vnovinách. Ale vpolitice, rozumíte, my politici, vy novináři, jsme vzásadě placeni od toho, abysme zkoumali, analyzovali i to, co se stalo. Čili my si můžeme tu videonahrávku přehrávat vod začátku nazpátek a třeba i dospět knázoru, že leccos bylo vytrženo zkontextu. Ale ten volič, který nám dává mandát, ten přeci nemá čas, aby něco takového zkoumal, důkladně se stím seznamoval. Pro něj jsou důležité ty signály. Já si prostě nemohu pomoct, když mi žena třeba přinese, přinese vneděli ten Blesk, kde on je prostě do toho půl těla svlečený a teď tam zněj lezou ty, ty výroky, tak ty lidi prostě, todle je příliš. Todle, takhle prostě to dál nejde.
Moderátor (Helena Šulcová):
A na druhou stranu ale si musíme pořád uvědomovat jednu věc. Dva a půl měsíce do voleb. Není trochu zbrklé, neuvážené od vás nebo od šéfa Senátu Přemysla Sobotky, teď začít útočit na svého předsedu?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Útočit, já jsem řekl kritická slova. Za těmi si stojím a myslím si, že on musí mít schopnost si z nich vyvodit nějaké závěry. To kdyby neustál, tak to silný předseda není. Ale zároveň přeci toto nemůže být záminkou nebo výmluvou pro to se chovat nezodpovědně až do těch voleb. Přeci na těch volbách pracuje, to jsou tisíce členů ODS, to jsou často velmi poctiví, slušní, pracovití lidé, dělají na tom ve svém volném čase. Jsou tady ty statisíce lidí, kteří nás kvůli určitým ideálům a hodnotám volí a přeci není možné si hrát na Silvia Berlusconiho. Mně to někdy připadá, že Mirek Toplánek se zhlídnul v Silviu Berlusconim, akorát ten problém je, že on nemá ty média tak, jako je má třeba italský premiér. On, jemu se nedaří tu, tu pravici integrovat tak, jako se to podařilo jemu. No, nese odpovědnost za volební výsledek. Přejme si všichni, a já si to přeju také a udělám všechno pro to, co je v mých silách, aby ten volební výsledek byl co nejlepší, ale k té politice musí patřit větší míra zodpovědnosti a více slušnosti. Mně to prostě dneska schází.
Moderátor (Helena Šulcová):
Ono v podstatě neexistuje žádná páka, jak se zbavit Mirka Topolánka nebo jak ho zbavit šéfování ODS. To by se musel svolat kongres. Na to už není do voleb čas. Mirek Topolánek by musel buď odejít sám, to neudělá. Výkonná rada, která zasedá právě vtěchto chvílích, ho může stáhnout maximálně z kandidátky pro sněmovní volby. Myslíte, že to udělá výkonná rada dnes?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já nevím. Výkonná rada zasedá, já nejsem člen výkonné rady, já jsem normálně řadový senátor dneska za ODS. Ale nezávidím jim samozřejmě být v kůži těch, kdo se tam dneska musí rozhodnout. Jsme konzervativní strana, která tíhne přeci jenom k nějakým standardním postupům. Jsme demokratická strana, čili pravidlem je, že se předseda silou, řekněme, mění na kongresu, nikoliv takovýmto administrativním rozhodnutím, byť tedy nejvyššího výkonného orgánu, který mezi kongresy zasedá. Čili já nevím, uvidíme.
Moderátor (Helena Šulcová):
Vy říkáte silové řešení, to rozhodně ne, ale na druhou stranu myslíte, že by bylo dobré, kdyby výkonná rada tedy udělala ten krok a stáhla vašeho předsedu zkandidátky pro sněmovní volby?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já si myslím, že ODS by nepochybně před těmito volbami prospělo, kdyby Mirek Topolánek odstoupil a kdyby se celostátně volebním lídrem stal třeba Petr Nečas. To jsem říkal. Myslím si, že by to bylo pro nás lepší, ale pokud se předseda rozhodne tak, jako se rozhodl již na zasedání grémia v úterý, že povede stranu dál, tak má na to samozřejmě svaté právo a mně nezbývá, než to vzít na vědomí a dělat všechno pro to, aby ODS uhájila tu pozici nejsilnější pravicové strany.
Moderátor (Helena Šulcová):
Ale jestli vám správně rozumím, tak si myslíte, že výkonná rada by ho v tom případě už stahovat neměla z té kandidátky. Nebo vám nerozumím.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
No tak rozumíte.
Moderátor (Helena Šulcová):
Ne.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Zatím nikdo nenavrhnul ho z té kandidátky vyškrtnout.
Moderátor (Helena Šulcová):
A myslíte, že se najde někdo takový?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Nevím, to se musíte zeptat těch, kdo na to takové právo jako členové výkonného výboru mají.
Moderátor (Helena Šulcová):
A vy nemáte vůbec žádné signály zté výkonné rady? Protože výkonná rada zasedá v tuto chvíli zhruba nějakou hodinu čtyřicet dvě minuty. Nepřišla vám žádná SMS? Nevíte, jaká je tam atmosféra?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Nevím, jaká je tam atmosféra. Skoro to vypadá, jako kdyby zabavili mobilní telefony, když tam šli dovnitř.
Moderátor (Helena Šulcová):
To říká senátor ODS Alexander Vondra. Jsme Radiožurnál, poslouchejte nás dál. Kdo by byl vhodným předsedou ODS do budoucna? I na to se budeme ptát. Dvacetminut@rozhlas.cz, to je náš e-mail. Vy nám samozřejmě stále můžete psát jak otázky, tak i vaše názory. Jinak jsme také na Facebooku, takže můžete psát i na Facebook. Jedna otázka ze-mailu Dvacetminut@rozhlas.cz, ptá se František, kde se ve vás vzala ta nenávist vůči Mirku Topolánkovi? Myslel jsem, že jste jeho spojenec. Kdy se to tedy zlomilo?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já žádnou nenávist k Mirku Topolánkovi nechovám. Já otevřeně říkám, že Mirka Topolánka mám rád, vážím si ho, považuji ho svým způsobem za velmi bystrého, zajímavého člověka, který pro ODS udělal strašně moc a udělal velmi mnoho i pro naši zemi. Včera jsme spolu hodinu seděli a žádné jiskry, bych řekl, nelítaly. Samozřejmě jsme si vysvětlovali některé věci. Ale normálně spolu dále komunikujeme. Já jenom říkám, že je důležité oddělit to, co je třeba zájem osoby, od toho, co je zájmem strany, která má hájit určité ideály a hodnoty.
Moderátor (Helena Šulcová):
Vy jste mluvil o tom, že by bylo lepší, kdyby do voleb stranu vedl jako lídr Petr Nečas. Ovšem pojďme se bavit trochu dál. Pojďme se bavit za volby. Do budoucna, kdo může nahradit Mirka Topolánka? Protože samozřejmě ta věc, že se hledá předseda, to se, o tom se v ODS mluví dlouho a velmi často se ozývá argument, že není vlastně koho za něj.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já si myslím, že teď se určitě nějaký nový předseda mimo rámec toho nejužšího vedení najít nemůže před volbami. Že samozřejmě po volbách bude, čeká nás volební kongres v druhé polovině letošního roku. Ten výsledek ukáže, zda to bude spíše dříve nebo zda to bude spíše později letos. A nepochybně je v ODS mnoho kvalitních lidí, mužů i žen, kteří by se takovéto role mohli ujmout. Určitě se mnozí z nich přihlásí, ale myslím si, teď není ta doba. Teď jdeme do voleb a musíme vyřešit tento problém. Musíme ho vyřešit tento týden a pak napnout všechna úsilí k tomu, abychom měli co nejlepší volební výsledek. Protože…
Moderátor (Helena Šulcová):
To znamená, potom začnete vystupovat jednotně, kdo vám to ale uvěří potom? Že jste jednotní před volbami. Víte, když to teď ten volič tak pozoruje.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Rozumíte, jsme demokratická strana, čili my se té demokratické diskusi nemůžeme vyhnout, když někdo udělá chybu. Ta chyba se stala, nedá se odestát a to neznamená, že prostě si máme všichni zavřít oči, zacpat ústa a dát vatu do uší. Ale já si myslím, že všichni budeme mít zájem na tom, aby ten volební výsledek byl co nejlepší a nepochybně je to důležité. Protože jakékoliv oslabení na té jedné straně znamená posílení na té druhé straně a teď vidíme veškeré ty debaty třeba o Řecku a podobně. My prostě musíme dosáhnout toho, aby vnaší zemi byl konečně pořádek.
Moderátor (Helena Šulcová):
Alexander Vondra, senátor z ODS, je stále hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Jak se dívá na možnost, že by ODS přestala tolerovat Fischerovu vládu? Je Jan Fischer slabý premiér? Budeme se ptát. Na výkonné radě určitě dnes zazní jeden názor, možná už i zazněl. Europoslanec Hynek Fajmon chce, aby strana přestala tolerovat vládu Jana Fischera, stáhla zní své ministry. Je to podle vás správný návrh? Byl by to správný krok?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak můj osobní názor je, že jsme vůbec do této vlády neměli chodit. Tato vláda, my jsme skončili, my jsme ztratili většinu, Jiří Paroubek se loni na jaře rozhodl vládu uprostřed předsednictví svrhnout, byl to maximálně nezodpovědný krok a můj názor je, že tehdy jsme spíše měli jít prostě do té čisté opozice a nechat na tahu Jiřího Paroubka, ať něco předvede. Mirek Topolánek vsadil a já jsem tomu rozuměl, na ty předčasné volby a vsadil na sestavení určité úřednické vlády, která ale byla tak úřednická napůl, jak se teď ukazuje. Někteří z nich, jako Martin Pecina, kandidují za ČSSD. Čili můj názor je, že jsme do té vlády neměli nikdy chodit.
Moderátor (Helena Šulcová):
A když už tedy tam jste a teď padá ten návrh europoslance Hynka Fajmona, že byste měli v tuto chvíli, dva a půl měsíce před volbami, tu vládu přestat tolerovat, on říká, že ta vláda už dávno patří sociálním demokratům, tak že by chtěl, aby Jiří Paroubek, aby ta veřejnost jasně viděla, že je to vláda Jiřího Paroubka. Bylo by to tedy správné alespoň teď zté vlády odejít?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
No Hynek Fajmon má pravdu v té části té teze, že ta vláda je čím dál tím více nástrojem Jiřího Paroubka. Protože Jiří Paroubek kní přistupuje jako vládě politické a Martin Pecina, ministr vnitra, je prostě typický politický ministr. To není žádný úřednický ministr. Zatímco ti naši lidé tam přeci jenom, ať už je to ministryně zdravotnictví nebo ministryně spravedlnosti, působí spíše jako odborníci. Tak to prostě je a z tohoto hlediska já nevím, jestli teď, dva měsíce před volbami, se až o tolik hraje. Ale neměli jsme do té, my jsme do té vlády prostě neměli chodit.
Moderátor (Helena Šulcová):
Myslíte si, že Jan Fischer je slabý premiér? To je věc, kterou třeba tvrdí Mirek Topolánek například dnes v Hospodářských novinách.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Slabý premiér. My jsme Jana Fischera, koneckonců to byla volba Mirka Topolánka. Já si myslím, že Jan Fischer se té funkce zhostil, jak nejlépe umí. Já bych ho rozhodně neoznačoval jako slabého premiéra. On je premiér, který reprezentuje tu takříkajíc úřednickou vládu. Takto ta vláda byla myšlena a on se choval jako šéf té úřednické vlády. Já jsem dalek toho, abych ho tady nějakým způsobem hájil, ale myslím si, že je střílení trošku na jiný terč, když teď říkáme, že by za všechno měl být viníkem Jan Fischer. To já si myslím, že takhle to prostě není.
Moderátor (Helena Šulcová):
To říká senátor ODS a bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Poslouchejte nás dále. Rusko a Spojené státy by mohly v České republice podepsat smlouvu o odzbrojování. Moskva se ale podivila nad tím, jak je možné, že naše diplomacie místo setkání potvrdila a nenechala to na Kremlu a Bílém domě. Proč se tady u nás nic neutají? I na to se zeptáme. Vy jste byl dlouhou dobu v diplomacii, jak to tady je s tím utajením, neutajením? Tady se všechno vykecá v Česku?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Takže se tu skoro všechno vykecá v Česku, to máte pravdu. Ale já si myslím, že Rusové tady nás nemají v čem poučovat. Koneckonců to, že Rusko se Spojenými státy už dlouhodobě zvažovaly, že Praha bude místem konání takového summitu, tak v posledních pěti měsících tato informace unikla do ruských novin nebo do časopisu Komersant snad pětkrát nebo šestkrát. Takže když unikla naposledy, myslím toto pondělí, tak už to nikdo z novinářů nebral vážně. Všichni si mysleli, že to je jenom nějaká další kachna. A v českých médiích se to objevilo až dva dni poté.
Moderátor (Helena Šulcová):
Zatím není jasné přesně, kdy ta schůzka bude. Mohla by být ale někdy kolem osmého dubna. Je reálné se tak rychle připravit na schůzku takových státníků?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak Praha má zkušenosti s tím hostit významné akce a já nepochybuji, že i v tom krátkém termínu to zvládne profesionálně, dobře, stejně jako Česká republika. Prostě byli tady, já si jenom pamatuju z dob předsednictví, kdy my jsme byli schopni reagovat rychle a zorganizovat i větší schůzky v poměrně krátkém termínu. Koneckonců když tu byl loni prezident Obama na tom setkání s 27 lídry Evropské unie, tak těch politiků bylo daleko víc než jenom dva prezidenti, čili určitě to zvládne.
Moderátor (Helena Šulcová):
Pokud bychom se bavili o té samotné smlouvě, tak, která se bude tady v Praze podepisovat, ona by měla snížit počty jaderných zbraní na obou stranách. Co vlastně ta smlouva obsahuje? Ví se nějaké detaily třeba?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já ty detaily neznám. Koneckonců si nejsem jist, jestli úplně každý detail té smlouvy je již doladěn. Oni udělali oznámení, že se dohodli na základních věcech.
Moderátor (Helena Šulcová):
Že se dokončuje vlastně to jednání teprve.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Čili nechci tu chodit do podrobností. Je to prostě smlouva o snížení těch útočných jaderných zbraní, dlouho očekávaná. Nebude to zas až tak velké překvapení, ale myslím si, že na jedné straně prezident Obama se chce pochlubit, že do roka a do dne v Praze, vlastně na stejném místě, kde něco slíbil, tak rok poté koná. Nepochybně na tom má zájem i Rusko, protože přeci jenom ta jeho ekonomická situace v důsledku krize není ideální a toto může vést k určitým úsporám.
Moderátor (Helena Šulcová):
Já jsem četla názory, že Barack Obama nabídl Rusku nepřijatelné ústupky a že se schválením smlouvy potom může narazit v Senátu u republikánů. Jde podle vás Barack Obama Rusku příliš na ruku?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak já neumím posoudit teď přesně parametry této smlouvy, protože ten text skutečně ještě neznám. Ale je pravdou, že je Baracku Obamovi vytýkáno ve Spojených státech a nejenom tam, že často je ta jeho politika taková měkká, idealistická. Že on hodně nabízí, ale málo dostává zpátky. Čili nejsem překvapen tím, že republikáni ve Spojených státech zdvihají hlas.
Moderátor (Helena Šulcová):
Jak dalece je třeba pro Evropskou unii nepříjemné takovéto upevňování vztahů mezi Spojenými státy a Ruska, jak to právě teď vidíme mezi Barackem Obamou a Medveděvem, popřípadě Putinem?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já si myslím, sám o sobě podpis této smlouvy rozhodně není něco, co by Evropě bylo nepříjemné. Koneckonců je to standardní odzbrojovací krok, kterých bylo v minulosti několik. A jistě budeme svědky podobných i v té budoucnosti, protože těchto ofenzivních zbraní bylo příliš mnoho. Mělo to možná smysl za studené války, ale dneska jsou v podstatě /nesroz./ a mně to spíš připadá, že ti dva vůdci to jenom tak jaksi dávkují tak, aby udrželi něco v pohybu. Nicméně pokud by, řekněme, nějaké větší americko-ruské porozumění bylo doprovázeno konflikty třeba ve vztazích mezi Evropou a Amerikou, tak to může být problém. A pravdou je, že kohezivita nebo pevnost té Severoatlantické aliance závisí na schopnosti obou stran dostávat svým závazkům. Amerika ručí za evropskou bezpečnost a Evropa se jakýmsi způsobem zavazuje za to, že pomůže Americe udržovat globální mír a stabilitu. A pokud kupříkladu nebudeme ochotni sdílet aspoň část těch nákladů za operace typu Afghánistán, tak skutečně může nastat problém.
Moderátor (Helena Šulcová):
Pojďme ještě rychle otevřít jedno velmi důležité téma, o kterém teď agentury chrlí jednu zprávu za druhou, když se takhle do nich dívám. Francie se s Německem dohodla na pomoci silně zadluženému Řecku. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy je představí na summitu Evropské unie, který právě dnes začal v Bruselu. Informoval o tom Úřad francouzského prezidenta. Zatím není jasné, jakým způsobem by ta pomoc Řecku, zadluženému Řecku, měla vypadat. Máte nějakou představu o tom, na čem se tak mohli dohodnout?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já si myslím, pokud skutečně Řecko čelí teď naléhavé pomoci, takže prostě není schopno si půjčovat, není schopno operovat na tezích dluhopisy, takže eurozóna v zájmu vlastní nějaké kredibility se dohodne tak, že jednotlivé členské státy eurozóny Řecku asi nějakou pomoc poskytnou. Ale nebude to Evropská unie jako taková. Nebude to podle mě ani eurozóna jako taková. Budou to prostě členské státy na té bilaterální bázi, aby se vyhly té intervenci Mezinárodního měnového fondu. Protože to by mohla být ostuda pro Evropskou unii. Z druhé strany, myslím, je to signál, že něco je tady špatně. Řekové léta falšovali účetnictví, léta jim to vlastně procházelo, protože nebyla krize a nebylo to tak žhavé a nebyly ve hře tak vysoké částky. Ale nyní, když jsou skutečně ve hře ty velké peníze, tak samozřejmě, že si Němci, kde ta produktivita práce je vyšší, kde je větší pracovitost, kladou otázku, co to tedy má znamenat, kdybychom v rámci Unie souhlasili s nějakým mechanizmem pomoci? Znamená to, že na ty Řeky budeme doplácet každý rok? Že oni budou to účetnictví falšovat dál? Že tam bude ten život nadále takový, spíše jako na dovolené proti tomu, jak se třeba více v těch severních zemích Evropy pracuje? To jsou základní otázky, které směřují k tomu, zda euro vůbec je dlouhodobě udržitelné. Pokud se nebude nějakým způsobem pokračovat v té politické integraci vEvropě, ale k tomu se obávám, že asi nebude vůle, protože to nastolí tyto zásadní otázky, které dosud nebyly nastoleny.
Moderátor (Helena Šulcová):
Myslíte si, že může skončit společná evropská měna?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Já si myslím, že to je otázka dlouhé budoucnosti. Ale byla na místě, když evropská měna byla zaváděna. Je tato diskuse, u nás je teď přehlušena těmi domácími politickými tanečky, ale v Evropě probíhá velká diskuse o udržitelnosti eura a…
Moderátor (Helena Šulcová):
To může opravdu situace, kdy už nebudeme my řešit, jestli euro přijmout, ale kdy budou se třeba ty státy, které už euro mají, kdy budou řešit, kdy se vrátit k těm svým původním starým měnám?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Platí to, že nemůže být žádná solidarita bez zodpovědnosti. Čili představa, že budou neustále transfery peněz z jednoho místa Evropy na druhý, třeba z Německa do Řecka, jsou podle mého soudu iluzorní. A 70 procent Němců, to se dá dohledat v těch průzkumech veřejného mínění, jsou proti tomu. Čili jedinou cestou jak euro udržet, je skutečně, že každý členský stát té eurozóny bude důsledně zachovávat ta pravidla hry, která jsou dána v Paktu stability.
Moderátor (Helena Šulcová):
A pokud nikoliv, tak potom uvažovat o tom, že se euro rozpustí?
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
No, tak tam je samozřejmě možnost, že ta země, která to bude porušovat, země, která bude falšovat svoje účetnictví, tak bude muset eurozónu opustit. Čili jakýsi proces toho rozšiřování může najednou se změnit v proces scvrkávání. A myslím, že je to velká lekce i tady pro nás doma.
Moderátor (Helena Šulcová):
Senátor Alexander Vondra byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Děkuju za to, nashledanou.
Alexander Vondra, senátor PČR (ODS):
Nashledanou.